Sinop Bugün Ecdadına Yürüdü…

sinop05

Sarıkamış’da 101 yıl önce donarak şehit düşen 90 bin asker anısına Sinop’ta yürüyüş düzenlendi.

Sarıkamış Harekatı’nın 101. yılı nedeniyle, Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü tarafından düzenenen ‘Ecdada Vefa Yürüyüşü’nde yüzlerce Sinoplu tek yürek oldu. Kötü hava şartlarına rağmen Sinopluların büyük katılım gerçekleştirdiği yürüyüş, yoğun kar yağışıyla birleşince tam da aslına uygun gerçekleşti. Sinoplular 90 bin askerimizin 101 yıl önce tipi ve dondurucu soğuk altında şehadete yürümesini adeta yaşayarak hissetti.

Eski otogar önünden başlayan yürüyüş, sırasında tüm katılımcılara ay yıldızlı bere ve kaşkol hediye edildi. Bere ve kaşkolları takan Sinoplular Sakarya ve Sarabil Caddelerini tekip ederek, Ada Mahallesi, oradan da 150 metrelik dev Türk bayrağının serildiği Şahintepesi mevkisinde son buldu.

Yürüyüş ardından Şahintepesi yamacına Gençlik Merkezi tarafından serilen ve yaklaşık 150 metre boyundaki dev Türk bayrağının önünde toplanan Sinoplular burada toplu olarak Sarıkamış başta olmak üzere dünyanın her sathında şehit olan yiğit Osmanlı askerleri için dualar etti.  AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş yaptığı konuşmadı, Sarıkamış şehitlerini Türk milletinin asla unutmadığını ve unutmayacağını söyledi. Maviş, vatan için canlarını feda eden tüm askerlere rahmet diledi.

Sinop Valisi Dr. Yasimin Özata Çetinkaya yaptığı konuşmada, tüm Türkiye’de Sarıkamış için benzer etkinliklerin yapıldığını hatırlatarak; “Tabi Sinop gibi Karadeniz’in en ucunda Anadolu’nun en kuzey noktasındaki bir ilde Sarıkamış’ı da aynen doğal şartları itibariyle anımsatan bir günde bu yürüyüşü gerçekleştirmek gerçekten hepimiz için çok maneviyatımız güçlendiren, duygularımızı güçlendiren bir durum oldu. Geçmiş yıllarda çok yaşanan bir hava şartı değil ama bu yıl böyle bir harekatta böyle bir hava şartını yaşıyoruz Sinop’ta. Ben bu hava şartlarına rağmen bu yürüyüşe katılan Sinoplu hemşehrilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

sinop14 sinop13 sinop11 sinop10 sinop09 sinop08 sinop07 sinop06
yütr
Share
Boyabat Gündemi hakkında 18314 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.