Savcılık, Domuzun Öldürülmesi Olayıyla İlgili Soruşturma Başlattı…

avcilardan-kacip-ilceye-inen-domuz-av-tufegiy-8037715_x_o

Kastamonu Cumhuriyet Savcılığı da, halkın gözü önünde ateşli silah kullanılarak öldürülen domuz hakkında soruşturma başlatarak, olaya şahit olan çok sayıda kişinin ifadesine başvurdu.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Kastamonu İl Temsilcisi Ayten Kökgöz,Kastamonu‘da yaralı halde çaya düşen ve kurtulmak için çırpınan domuzun vatandaşların gözü önünde av tüfeğiyle öldürülmesine tepki gösterdi. Kökgöz, yaşanan olayın tam bir vahşet olduğunu söyledi.

Kastamonu‘nun İnebolu ilçesinde avcıların elinden yaralı halde kurtulduktan sonra ilçe merkezine kadar inip, burada çaya düşen yaralı domuz, yaklaşık 2 kilometre suda sürüklendikten sonra ilçe merkezine ulaştı. Burada vatandaşların meraklı bakışları arasında sudan kurtulmaya çalışan yaralı domuz, vatandaşlar tarafından av tüfeğiyle üç el ateş edilerek vuruldu. Kurşunların hedefi olan yaralı domuz, öldü ve suyun üzerinde sürüklenerek denizde kayboldu.

Olayın duyulması üzerine hayvanseverler ayağa kalktı. Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP) Kastamonu İl Temsilcisi Ayten Kökgöz, olayın tam bir vahşet olduğunu belirterek, “İnebolu’da meydana gelen ve avcıların elinden yaralı olarak kurtulduktan sonra çaya düşüp, buradan denize kadar suda sürüklenen domuz, zannedersem avcılartarafından tekrar insanların gözü önünde yaralı halde çırpına çırpına kurtulmaya çalışan hayvanı tekrar öldürmeleri ve ilçe merkezinde av tüfeği kullanmaları tam bir vahşettir. Bu başka bir şey değil. İnsanlar, isteselerdi bu domuzu kurtarabilirlerdi. Av, ormanlık alanda yapılır. Zaten tam teşekküllü ruhsatı olan bir avcının, av sezonu içerisinde iki tane domuz vurma hakkı var. Bunu ormanlık alanlarda sağlayabilirlerdi. Bu yaşanan vahşettir, gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Kastamonu Valiliği’nin, olayın duyulmasının ardından ciddi manada yaşanan vahşetin üzerinde durduğunu söyleyen Kökgöz, “Konuyu, Emniyet Müdürlüğümüz ve Cumhuriyet Savcılığımız araştırıyor. İnşallah birkaç günü kadar da kimin yaptığı ortaya çıkacak” diye konuştu.

Olayın avcılıkla ilgili olmadığını tam bir psikopatlıktan kaynaklandığını ifade eden Kökgöz, “Bu yaşanan olayın bir açıklaması da yok. Savcılık, konunu üzerinde titizlikle duruyor. Emniyet Müdürlüğü üzerinde duruyor. İnebolu Kaymakamlığı, olayı araştırıyor. Herkes, domuzu öldüren şahsın ortaya çıkmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Osman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekipleri, olayın yaşandığı İnebolu ilçesine giderek incelemelerde bulunuyor. Cumhuriyet Savcılığı da, halkın gözü önünde ateşli silah kullanılarak öldürülen domuz hakkında soruşturma başlatarak, olaya şahit olan çok sayıda kişinin ifadesine başvurdu. –

njhu

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18315 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.