Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Sinop Şube Başkanı Ramazan Açıkgözden Basın Açıklaması…..

boyabat-ta-ki-saldiriyi-saglik-sen-kinadi

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Sinop Şube Başkanı Ramazan Açıkgöz, Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesinde görevli Psikiyatri Uzmanı Dr. Yiğit Kıvılcım’ın yaralanmasıyla sonuçlanan şiddet olayını kınadı.

Ramazan Açıkgöz, “Sağlık çalışanına yönelik şiddetin son örneğini maalesef Boyabat ilçemizde yaşadık. Psikiyatri Uzmanı Dr. Yiğit Kıvılcım, sağlıkta şiddetin son kurbanı oldu. Bilinmelidir ki, hakaret ve şiddet hiçbir şekilde hasta hakkı değildir. Halkın sağlığını korumakla görevli sağlık çalışanlarımıza yönelik gerçekleştirilen bu tür saldırıları esefle kınıyoruz” dedi.  Sağlıkta şiddetin önlenmesinin toplumsal bir sorumluluk olduğunu hatırlatan Ramazan Açıkgöz, bu konuda tüm kesimlerin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Açıkgöz, toplumsal duyarlılığın artırılmasının bütün sağlık çalışanlarının ortak beklentisi olduğunu belirterek, kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve güvenli bir ortam sunulması için gerekli uygulamaların arttırılmasını istedi. Ramazan Açıkgöz, “Şiddet uygulayan ya da şiddet uygulama eğilimindeki kişilere, bireysel veya toplumsal tepkiler de şiddetin önlenmesinde önemli bir adım olacaktır. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması, hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır. Bu bakımdan, öncelikle sağlıkta olmak üzere, hayatın her alanındaki şiddete karşı ulusal bazda bilinçlendirme kampanyaları düzenlemeli, sahip çıkılması ve sonuç alana kadar geri adım atılmamalıdır” dedi.

Şiddetin bir insanlık suçu olduğunu da dile getiren Açıkgöz, sağlık çalışanlarının sadece hasta veya yakınlarının şiddetine maruz kalmadığını, iş yerlerinde de değişik şiddetlere maruz kalındığını dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle halka hizmet ettiğini belirten ve sendika olarak bu yönde bir çok önemli atıldığını kaydeden Sağlık-Sen Sinop Şube Başkanı Ramazan Açıkgöz, “Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı sağlık çalışanlarımız zaman zaman da şiddete maruz kalmaktadır. Sağlıkta şiddetin önlenmesi ve şiddet uygulayanların cezalandırılmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştiren ve öneri sunan Sağlık-Sen olarak, ilk defa bir meslek grubuna yönelik yasa çıkmasını sağladık. Sağlıkta şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması için çıkartılan yasanın öncülüğünü yapan Sağlık-Sen, diğer taraftan da sağlık çalışanlarının güvenliklerinin sağlanması ve şiddetin önlenmesine yönelik öneriler geliştirmiştir” şeklinde konuştu.

Kaynak : Vitrin Haber

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18375 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.