Mehteran Takımında Üç Hilali Bayraklar, Olmasa da Olur mu?

turk3

Boyabat Belediyesince düzenlenen Tarım, Tanıtım ve Kültür Fuarı kapsamında düzenlenen yağlı güreşler için getirilen Mehteran takımı eski otogar ile şehir stadyumunu arasında bir gösteri yapmıştı.Şehir Stadındaki gösteri ise Ankara’da yaşanan ve ülkemizi yasa boğan Terör saldırısı nedeni ile iptal edilmişti.

Dikkatli bir okuyucumuz mehteran takımındaki bayrakların noksan olduğunu fark etmiş, noksan bayrakların ne anlama geldiği bizlere göndermiş.

İşte bayraklar ve anlamları

Kırmızı Üç Hilalli Sancak:
Kırmızı zemin üzerine beyaz üç hilalden oluşur. Buradaki kırmızı; Türklüğü, üç hilal ise hükmedilen üç kıtayı (Avrupa, Asya ve Afrika) temsil etmektedir. Yani üç kıta üzerindeki Türklüğün hâkimiyetini ifade etmektedir. Mehterin yürüyüşü esnasında Sağ başta bulunur.

Yeşil Üç Hilalli Sancak: 

Yeşil zemin üzerine beyaz üç hilalden oluşur. Buradaki yeşil; İslamiyet’i üç hilal ise hükmedilen üç kıtayı (Avrupa, Asya ve Afrika) temsil etmektedir. Yani üç kıta üzerindeki İslamiyet’in hâkimiyetini ifade etmektedir. Mehterin yürüyüşü esnasında Sol başta bulunur.

 

Beyaz Sancak:
İstiklal alameti olarak kabul edilir. Osman Gaziye 1284 yılında Selçuklu Sultanı Gıyasüd-din Mesud şah tarafından istiklal alameti olarak gönderilmiştir. Bu Sancak Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e ait olup Mısır sultanından, Selçukluya geçmiştir. Mehterin yürüyüşü esnasında Kırmızı ve Yeşil sancakların ortasında bulunur.

 

Boyabat’taki Mehteran Takımının Gösteri Yürüyüşü

turk8 turk1 turk4 turk2 turk7 turk6 turk5

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18194 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.