Kur-anı Kerim’i Güzel Okuması Yarışmasında Boyabat İl Birincisi Oldu….

Sinop İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kursları arasında “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma” yarışması yapıldı.

Sinop il genelinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an Kurslarında okuyan öğrenciler arasında kız-erkek 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki kategoride “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma” yarışması gerçekleştirildi.

İlçelerin kendi bünyelerinde bulunan Kur’an Kursları arasında yaptıkları yarışmalar sonucu belirlenen ilçe birincilerinin de katıldığı il finali yarışması İl Müftülüğünde tamamlandı.

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik başkanlığında, İl Müftü Yardımcısı Fatih Tavlaşoğlu ve Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Hüseyin Konukçu’ dan oluşan komisyon karşısında Güzel Kur’an-ı Kerimimizi en güzel şekilde okumak için yarışan kurs öğrencileri heyecanlı anlar yaşadılar.

Yarışmaların komisyon başkanlığını yürüten İl Müftüsü Ali Hayri Çelik burada yaptığı konuşmasında ‘sizler ilçelerinizde birinci olmuş ve il finaline katılmak üzere buraya kadar gelmişsiniz. İstisnasız hepiniz birincisiniz ancak kurallar gereği bir birinci belirlememiz gerekiyor. Cenab-ı Hak Furkan Suresinin 30. Ayeti kerimesinde mealen “Peygamber, “Ey Rabbim! Kavmim şu Kur’an-ı terkedilmiş bir şey haline getirdi”. Buyurmaktadır. Cenab-ı Hak terk etmişler buyurmuyor terkedilmiş bir şey haline getirdiler buyuruyor. bu şu demek lafzını okuyorlar lakin istenilen şekilde amel etmiyorlar, yaşantılarına Kur’an-ı Kerim’in hükümlerinden uzak yaşıyorlar demektir. Cenab-ı Hak bizleri bu hale getirmesin bu hale düşmüş isek rabbim o halden bizleri kurtarsın. Kur’an-ı kerimi bundan sonra hayatınızdan hiç çıkarmayın, çok okuyun. Zira Kuran okunan evde, beldede hayır ve bereket artar. Sizleri, hocalarınızı ve özellikle sizleri bu yola teşvik eden ailelerinizi tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

Yapılan yarışmalar sonunda 18 yaş altı Kur’an kursları arasında il birinciliğini Boyabat Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarından katılan kızlarda Ayşe Sultan Kızılaslan, erkeklerde ise Abdulkadir Kirenci kazandılar.

Aynı yarışmaların 18 yaş üstü bayanlarda ise Boyabat İlçe Müftülüğüne bağlı Yeni Mah. Kız Kur’an Kursu öğrencisi Zehra Uysal birinci oldular.

Bölge Finalinde Sinop’u Temsil Edecekler

Yapılan yarışmalar sonucunda 18 yaş altı Kuran kursları arası ‘Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma’ yarışmasında il birincisi olan Ayşe Sultan Kızılaslan kızlar kategorisinde Abdulkadir Kirenci ise erkekler kategorisinde 21 Nisan 2017 tarihinde Samsun ilinde yapılacak bölge finalinde Sinop’u temsil edecekler.

Yarışmada birinci olanlara ve yarışmaya katılanlara İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli kitaplar hediye edildi.

Haber: Ahmet Ermiş

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18366 makale
Boyabat Gündemi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.