Köye İNEN AÇ Ayılar 6Adet İneği Param Parça Etti…

 Ayancık ilçesinde köye inen ayıların büyükbaş hayvanlara saldırması sonucu 6 inek telef oldu, 4 büyükbaş hayvan ile bir köpek yaralandı.

Geçtiğimiz ay büyük sel felaketinin yaşandığı Sinop‘un Ayancık ilçesinde şimdide köylüleri ayı korkusu sardı. Dağlık ve ormanlık alanlarda ayı popülasyonundaki artış vatandaşları tedirgin ediyor. 
Son olarak ilçeye bağlı Büyükdüz köyü Bağma Mahallesinde süt işi yapan Veysel Özcan’a ait etrafı dikenli telle çevrili araziye giren ayılar, büyükbaş hayvanlara saldırdı. Saldırı sırasında 6 inek parçalanarak telef olurken kaçmayı başaran 4 hayvan ile bir köpek yaralı olarak kurtuldu.

İNEKLERİMİ KANLAR İÇERİSİNDE BULDUM
Büyük çaplı maddi zarara uğradığını belirten Veysel Özcan, konuyla ilgili yetkililerin önlem almasını istedi. Bölgede ayıların büyük artış gösterdiğini belirten Veysel Özcan: “Kendi kapalı arazim içerisinde olay meydana geldi. Kiralık olarak kullandığım 25 dönüm arazim var. Burada süt işi yapıyorum. Arazinin etrafı 9 sıra dikenli telle çevrili. Buraya dışarıdan girme şansı yok diye düşünüyorduk açıkçası. Gece arazi ayıların baskınına uğradı ve 6 sağmal ineğimiz telef oldu, 4 tanesi de yaralı olarak kurtuldu. Kiminin boğazlarının altından vurmuş, kimini arka buttan yakalamış. Yani 6 hayvanımız parçalanarak telef oldu. Hayvanlarımı kanlar içerisinde buldum. İçlerinden birisi yaralıydı. Ahırın oraya getirim ve veteriner çağırdım. Tedavisi yapılmaya çalıştı ama sabaha karşı o da telef oldu. 

HER AN İNSANLARA DA SALDIRABİLİRLER
Diğer hayvanlarda bir şekilde kaçmışlar ve kendilerini kurtarmışlar. Diğerlerinin kaçma şansı olmamış. Hatta bir köpeğimizi de yaralamış. Resmen kıstırmışlar. Bunu tek bir ayının yapması mümkün değil. Zaten ayak izlerine baktığımızda birden fazla ayının saldırdığını düşünüyorum. Hayvancılık zaten zor. Çok büyük zararım var. Konuyla ilgili yetkililerin tedbir almasını istiyoruz. Bu gün hayvanlara saldırdılar, yarın insanlara saldıracak” dedi.

KAYNAK: VİTRİNHABER

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18194 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.