Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı….

kaymakam

Bugün Milletimizin tarih boyunca en parlak, en anlamlı başarılarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. Kuruluş yıldönümüdür.
“Milleti yaşat ki devlet yaşasın” felsefesiyle tarihte devletler kuran milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde“ Türk Milleti’nin tabiat ve şiarına en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” dediği ve modern düşüncede aynı felsefenin karşılığı olarak bireyi esas alan, insanı yücelterek inanç ve düşünce özgürlüğünü teminat altına alan Cumhuriyet’i kurmuştur. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi Cumhuriyet rejiminin temelini oluşturmuştur. Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Devlet halkın devletidir, millet varsa devlet vardır, devlet halka hizmet için vardır.

Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmıştır. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürmektedir.

Cumhuriyet, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleriyle taçlandırıldığında ve milletçe içselleştirildiğinde gerçek manasını bulmaktadır. En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin cumhuriyeti ne kadar içselleştirdiği ve devletiyle ne kadar bütünleştiğini en somut ve bariz şekilde dost düşman herkese göstermiştir. Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir.

FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir. Şundan tüm vatandaşlarımız emin olsunlar ki: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahına kıyasla daha güçlü, daha dirayeti, daha kararlı bir ülkedir.

Sevgili öğrenciler, kıymetli öğretmenler; daha gerçekleştirmemiz gereken büyük hedeflerimizin ve kat edeceğimiz uzun yolumuzun olduğu bilinciyle idealist olmalı ve çok çalışmalıyız. Başardıklarımızla ve tarihimizle haklı olarak övünürken gelecek nesillere de övünebilecekleri bir tarih yazmamız gerekliliğini unutmamalıyız. Bugünün gerçekliğinde tarih yazmanın yolu hamaset değil ilim ve irfan sahibi erdemli, eğitimli bireyler yetiştirmekle mümkün olacağından eğitime daha çok önem vermeliyiz. Bu hususta en büyük görev ve sorumluluk öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizde olmakla birlikte toplum olarak top yekûn üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz. Geçmişimizi çok iyi anlamlı, hatalarımızdan dersler çıkararak geleceğe emin adımlarla ilerlemeliyiz.

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi minnetle yâd ediyor; bu uğurda canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Türkiye Cumhuriyeti, her türlü şer odağının boş çabalarına karşın, önünde uzanan aydınlık yolda, emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın öncü bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir.

Aydınlık geleceğimizi görmenin huzuru içinde tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor; hepinize muhabbet dolu saygılarımı sunuyorum.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18262 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.