20 yıl önce Sinop’ta yayın yapan TÜRKELİ isimli yerel televizyonda “ SÖZ SİNOP’TA “ adlı program hazırlayan gazeteci Mete ÇAĞDAŞ, kendisine gelen bir ihbarı değerlendirmek için gittiği adreste, içler acısı bir manzara ile karşılaşmıştı. Mete ÇAĞDAŞ, Çatısından yağmur suları damlayan, evin içi yatak odalarına kadar lavım suları ile dolu bir evde gözleri görmeyen baba ve 3 çocuğunun dramını görüntülemiş, daha sonra da bunu yayımlamıştı.
Görüntüleri izleyen Sinoplular bu ailenin içler acısı bu durumunun düzeltilmesi için harekete geçerken,Valilik de boş durmamış ve konu ile ilgili birimini harekete geçirmiş ve çocuklar aileden alınarak Samsun’a bir bakım evine gönderilmişlerdi. O zaman 7 yaşında ve kardeşlerinin en büyüğü olan İlknur Keskinsoy, çok ağlamış, yalvarmış, yakarmış Anne ve babasından ayırmamaları için büyük çaba sarf etmişti. Fakat onun ve kardeşlerinin içinde bulundukları kötü yaşamdan kurtarılması için bu gerekli idi.
Aradan yıllar geçmiş ve İlknur büyümüş genç ve güzel bir kız olmuştu. Hatta bir keresinde yolda karşılaştığı Mete ÇAĞDAŞ’a “ Beni ve kardeşlerimi ailemizden kopartıp yurda yerleştirilmemize sebep oldun diye adını duydukça sana kızıyordum. Fakat şimdi anlıyorum ki doğru olanı yapmışsın beni ve kardeşlerimi hayata bağladın. Yaşama sevinci verdin “diyerek, teşekkür etmişti.
KOCASI BOĞARAK ÖLDÜRDÜ
İşte O hayat dolu genç kızdan kötü haber bu sabah geldi.27 yaşındaki İlknur Keskinsoy, 8 ay önce boşandığı eşi 38 yaşındaki Mehmet Dalkılıç tarafından evinde boğazı sıkılarak hunharca bir şekilde katledildi. Yetiştirildiği yurt yetkilileri tarafından devlet memuru yaptırılan İlknur Keskinsoy, Ankara’nın Çubuk ilçesine yerleşmiş ve eşinden ayrıldıktan sonra iki çocuğu ile burada yaşamını sürdürmeye başlamıştı. Çubuk Fen lisesinde memur olarak çalıştığı belirtilen talihsiz genç kadın,ne yazık ki bu sabah saatlerinde kocası tarafından vahşice bir cinayete kurban edildi.
METE ÇAĞDAŞ “ ÇOK ÜZÜLDÜM”
Olayı ulusal basından öğrenen Gazeteci Mete ÇAĞDAŞ,20 yıl önce kötü bir yaşamdan kurtardığı İlknur Keskinsoy’un böyle hunharca katledilmesinin kendisini çok üzdüğünü belirterek “ Diyecek kelime bulamıyorum kuracak cümleler de Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun “dedi.
When I initially left a comment I appear to have clicked the
-Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is
added I get four emails with the exact same comment.
There has to be a means you can remove me from that
service? Many thanks!
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about unpredicted feelings.
Excellent post. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by it.
Hey there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it and for my part suggest
to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.
Maintain the helpful job and generating the crowd! Apotheke verkauft Medikamente in Lyon
Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks a lot!
I am sure this article has touched all the internet users, its really really nice article on building up new webpage.
Everything is very open with a precise explanation of the issues.
It was definitely informative. Your site is very
helpful. Thank you for sharing!
I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.
I am extremely inspired together with your writing skills and alsosmartly as with the format in your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..
ГГУ имени Ф.Скорины
Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.
Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are pleasant designed for new users.
Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!
wonderful submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!
Excellent way of explaining, and nice piece of writing to get
data on the topic of my presentation subject matter, which i am
going to deliver in academy.
Spot on with this write-up, I absolutely feel this site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!
Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!
Приобретая франшизу автомойки, вы получаете проверенную модель бизнеса с полным комплектом оборудования и постоянной поддержкой франчайзера.
It’s not my first time to go to see this site, i am visiting this web site dailly and get pleasant data from here daily.