İstanbul’da Faaliyet Gösteren Boyabatlı Dernek Yöneticileri İlçemizde Buluştu…..

 

Boyabat Belediyesi’nin davetlisi olarak İstanbul’dan Boyabat’a gelen, Boyabat Anadolu Yakası Köy Dernekleri Platform Başkanı Cemil Elmacı, Boyabat Avrupa Yakası Köy Dernekleri Platform Başkanı Yılmaz Örenci ve bu platform bünyesindeki 55 Boyabat köy derneği yöneticileri Boyabat Kalebağı mesire alanındaki özel bir tesiste toplandı. Toplantıya Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Saraydüzü Kaymakamı Yusuf Özbey, Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyeleri, ilçe ve köy muhtarları, ve daireamirleri katıldılar.

Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya yaptığı konuşmasında:

Boyabat’a gelerek bizzat kendiniz gönül köprüsünü kurdunuz. Bunun için emeği olan Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı’ya teşekkür ediyorum kendisini tebrik ediyorum. İstanbul’da 380 bin civarında Sinoplu var. Neredeyse yarısı Boyabatlı. Sinopun da heryerinde Boyabatlı var. Boyabat her sorununu çözmeye çalıştığımız bir ilçemiz. Yaz döneminde İstanbul ve diğer büyük şehirler gurbetçilerimiz Boyabat’a geliyor. Büyük şehirlerin zorlu koşullarında bunalan insanlarımız Boyabat’a gelerek rahatlıyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar şehirlerdeki imkanları vatandaşlarımıza sunmaya çalışıyoruz. Şehirde olmayan imkanlar Boyabat’ta var, burada olmayan imkanlar da şehirlerde var. Vatandaşlarımıza en iyi imkanları sunmak için milletvekillerimiz de çok çaba sarfediyor. Onlara da teşekkür ederiz.Boyabatlı derneklerin ve Boyabat insanının hareketli yapısı çok güzel. ‘Nerede hareket orada bereket’ sözü buraya yakışıyor. Birlik ve beraberliğinizin devam ettiği sürece memleket özleminizi mümkün mertebe her fırsatta giderebileceğinize inanıyorum. En büyük sorunlarımızdan biri yol durumuydu. TBMM’deki ve yereldeki siyasi temsilcilerimizle daha iyi ulaşım için çok mesai harcadık. KÖYDES 2005’te başladı. Bu projenin amaçlarından biri de köylerin merkezlere yol ile bağlanması. Diğer amaç da tüm köy evlerinin şebeke suyuna kavuşması. Şu an için yol bakımından yüzde 24.6 oranına ulaştık. 250 köyümüzün yolu asfalt. Yeni ödeneklerle ayrılan bütçeden asfaltlamaya ciddi pay ayırdık aldığımız kararlarla. Boyabat’a da acil olarak 55 kilometrelik asfaltlama yapacağız. En acil hangi yollara gerekiyorsa asfalt çalışmaları o yollara yoğunlaştırılacak. İnşallah eylül ayında çalışmaları tamamlamış oluruz. İller Bankası’ndan 5 milyon civarında ödenek bekliyoruz. Bu para ile de su ve kanalizasyon çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Sizleri bir arada bulunca çalışmalarımızdan kısaca bahsetmek istedim. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Hepinizin ayağına sağlık. Hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı da yaptığı konuşmasında :

Çanakkale’de en çok şehit veren, en çok hafız yetiştiren Boyabat’ın evlatları haoşgeldiniz. Boyabat’ta günde 2 milyon tuğla üretiliyor. İstanbul’da, Karadeniz’de çoğu evlerin duvarlarında Boyabat tuğlası, kiremiti vardır. Boyabat tarihi evleri ve çarşısı, kalesi, kaya mezarları, bazalt kayalarıyla güzel bir ilçe. Biz bugün sayın valimiz, dernek başkanlarımız ve muhtarlarımız aramızda olduğu için çok mutluyuz. Biz sizler için. sizlerin geleceği ve çocuklarınız için çalışıyoruz.

Allah bu hizmet makamını bize nasip ettiği için, sizler de vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum. İstanbul’daki gurbetçilerime sesleniyorum, sizlere çocuklarınızdan daha yakınız. Hastalığınızda, cenazenizde, mutluluğunuzda en güzel günlerinizde, acınızda,tatlınızda yanınızdayız, sizlerin hizmetkarıyız.

İstanbul’da 55 kayıtlı köy derneğimiz var. 150 binin üzerinde de Boyabatlı hemşehrimiz yaşıyor. İlçelerini köylerini çok seviyorlar. Bizlerden köylerine en kolay ve rahat ulaşabilmeleri, kanalizasyon ve içme suyu sorunu olmadan İstanbul’daki gibi köylerinde de rahat yaşamak istiyorlar. Bundan daha güzel bir talep olamaz. 2020’li yıllara doğru bu isteklerinizin hiçbiri hayal olmayacak , gerçekleşecektir.” ifadelerinde bulundu.

Konuşmalar sonrasında dernek başkanları ve muhtarlar söz alarak köy ve mahallerinin sorunlarını dile getirip çözümü için yardınm istediler. Proğram sonrasında Boyabat Anadolu Yakası Köy Dernekleri Platform Başkanı Cemil Elmacı tarafından vali Dr. Yasemin Özata Çetinkaya’ya hizmetlerinden dolayı çiçek takdim etti.

Boyabat Anadolu Yakası Platform Başkanı Cemil Elmacı ; ” Bizim İstanbulda 55 köy derneği yöneticileimizle yaptığımız toplantıya sayın Şefik Çakıcı Bey geldi ve bizi onurlandırmıştı. Biz de bu gün başkanımızın davetlisi olarak buradayız. Amacımız Boyabat’ımıza ne gibi hizmetler sunarız, köylerimizin yol, içme suyu ve kanalizasyon sorunlarının çözümü için elimizden ne gelir, devletimiz nasıl çözümler, bunları konuşacağız. Dernek başkanlarımız öneri ve görüşlerini sunacaklar. Biz İstanbul Köy dernekleri olarak sayın başkanımız Şefik Çakıcı’yı onursal başkan ilan ettik.” ifadelerinde bulundu.


Kaynak : Boyabat Bülteni

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18262 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.