Her Hafta Muhtarlara Seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bu Muhtarın Seslenişini Duyar mı?

her-hafta-muhtarlara-seslenen-erdogan-bu-muhtarin-seslenisini-duyar-mi-2401161200_m2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Saray’ında sık sık muhtarlarla bir araya geldiği şu günlerde Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Kuruçay köyü muhtarı Yusuf Öncel Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.

Haberimsen gazetesinden Ali Osman Önder’in haberine göre 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Kuruçay köyünde muhtar olarak seçilen ve iki dönemdir muhtarlık görevini halen sürdüren Yusuf Öncel, “ulaşımlarını sağladıkları köprünün baraj altında kalmasından ötürü her gün Azrail ile burun buruna geldiklerini” ifade etti.

Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Kuruçay ve Altınkaya köyleri yaklaşık 30 yıldır Altınkaya barajı üzerinden ilkel feribot ve sallarla ilçe merkezine ulaşmak için “tehlikeli yolculuk”yapıyorlar. Bölgenin ulaşım sorunu sadece Kuruçay ve Altınkaya köyünü değil, Vezirköprü ilçesine bağlı 10 köyünü, Sinop’un Durağan İlçesine bağlı 18 köyünü, Samsun’un Bafra ilçesine bağlı 2 köyünü ve Alaçam ilçesine bağlı 6 köyünü ilgilendiriyor. Altınkaya barajı çevresinde yıllardır ilkel sal ve feribotlarla yolculuk yaparak her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olan vatandaşlar, yetkililerin kendilerine verilen sözlerin yapılmamasına isyan ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istediler.

Mağduriyetlerinin giderilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Kuruçay köyü Muhtarı Yusuf Öncel, “Sayın Cumhurbaşkanımız sık sık muhtarlarla bir araya geliyor ama ne yazık ki ben o kadar uğraşmama rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızla sıkıntımı görüşemiyorum ulaşmadığım, sesimi duyurmadığım yetkili makam kalmadı ne yazık ki benim köyümün vatandaşları her gün canı pahasına ölümle burun buruna yaşıyor. Ben seçilmiş bir muhtar olarak artık bizleri sözleriyle değil hizmetleriyle mutlu etsinler istiyorum” diye konuştu.

Kızılırmak üzerinde bulunan ve bölgedeki köylerin ulaşımını sağlayan köprü 1987 yılında Altınkaya barajı’nın gelmesiyle sular altında kaldı. Ulaşımı sağlayan köprünün baraj altında kalmasıyla birlikte baraj çevresindeki köyleri Vezirköprü ilçesine bağlayan karayolu bağlantısı tamamen kesildi. O günden bugüne kadar Vezirköprü ilçesine gidebilmek için ilkel salları kullanan ve baraj gölünü geçmek zorunda kalan köylüler, siyasi ve bürokrasinin yıllardır umursamaz tavırlarıyla sıkıntılarına bir çözüm yolu bulmadıklarını iddia ettiler.

Yıllardır ulaşımlarını tehlikeli bir yolculuk yaparak devam ettiren vatandaşlar, yaklaşık 30 yıl boyunca birçok ölümleri beraberinde getirdiğini ve acil bir vaka durumunda barajı geçemediklerini söylediler.

Kuruçay ve Altınkaya Köylerine ulaşımı sağlamak amacıyla köprü istedi diye sürekli bölgenin siyasileriyle karşı karşıya gelen köy muhtarı Yusuf Öncel, konuyla ilgili gerekli mercilere verdiği dosyanın da akıbetini bilmiyor.

BIKTIK ARTIK BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ

Kuruçay köyü muhtarı Yusuf Öncel, Devlet yetkililerine ve bölgenin siyasilerine sıkıntılarını defalarca kez anlatmalarına rağmen konuyla ilgili hiç bir gelişmenin olmadığını söyleyerek kendilerinin yıllardır avutulduklarını iddia etti.

Devlet büyüklerine bunu anlatmamıza rağmen hiç kimse bizi duymuyor, dinlemiyor ve herkes duymamazlıktan geliyor” diyen köy muhtarı Yusuf Öncel, şöyle konuştu:

“Ben köy muhtarı olarak geceleri uyku uyuyamıyorum rahatsız oluyorum. Köyümde bir yangın çıksa itfaiye aracı gelemiyor, bir hastamız olsa ambulans gelemiyor böyle sıkıntılı bir yerde yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu yolda kalp krizi geçirip feribot beklerken ölen insanlarımız oldu, doğum sancısıyla feribot beklerken ölen insanlarımız oldu. Geçmişe dönük sağlık taramalarının araştırılması yapıldığı takdirde de bunların görülebileceği belirtilmektedir. Tüm bunları devlet yetkililerimize, siyasetçilerimize ve büyüklerimize anlatmalarımıza rağmen maalesef bir adım ileri gidilemiyor. Mevcuttaki 14 yıllık AKP iktidarı aynı sıkıntıyı yaşayan Ayvacık ilçesi Eynel köprüsünü yaptı ve Eynel köprüsünün uzunluğu da 240 metredir. Buraya yapılması planlanan köprünün uzunluğu ise 180 metre olmasına rağmen bir türlü adım atılamadı peki ama neden?

Bizim burada zenginimiz olmadığı için mi? paramız olmadığı için mi yapılmıyor bunu da çok merak ediyorum. Oradaki insanlar insanda, onlara o köprü yapılıyor da bu bölgenin insanına neden yapılmıyor, bu insanlar bu memleketin insanı değil mi?”

MİNİBÜSE 30, GREYDER’E 300 TL VERİYORUZ

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın geçtiğimiz hafta bölgedeki sıkıntıyı meclis gündemine de getirerek cevaplaması istemiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya soru önergesi verildiğini de ifade eden Kuruçay köyü muhtarı Yusuf Öncel, konuşmasının devamında da,“Köyümüze bir greyderin gelmesi için 300 ila 400 TL arasında bir ücret ödüyoruz köy yolcularını taşıyan minibüsün geçmesine ise 30 ila 40 TL arasında ücret veriyoruz tek temennimiz köprümüz yapılsın umarım feribotla fırsatçılardan da kurtulmuş olur” diye konuştu.

Kaynak:Oda Tv Haber: Ali Osman Önder

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18321 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.