Hemşehrimiz İnşaat Mühendisi Metin Bozkurt, Teknik Eleman Olarak Yöneticileri Uyarmaya Devam Ediyor….

1- Deprem gerçeği

2- İşme suyu temini

3- Tarihi eserlerimiz

4- Kentsel dönüşüm

5- İmar yasası

6- Hava kirliliği

7- Öğrenci yurt sorunu

Yeni Yorum ve Uyarılarım

1- Boyabat Belediyesi, Yıldız Mahallesinde 438 numaralı ada içerisinde bulunan 1285 m2 genişliğindeki yeşil alanın imar revizyonu yapılarak, konut alanına çevrildiği ve ihaleye çıkarılarak, bu yeşil alanın satıldığı anlaşılmıştır. Yeşil alanların kamu yararı olmadıkça satılması yasalara aykırıdır. Bu konuda Yargıtay içtihat kararları bulunmaktadır.

2- Yeni yapılan 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezinde bulunan 300 m2 genişliğinde 2 dükkanın satılması için ihale yapıldığı, alıcı çıkmadığı için satılamadığı, şimdi ise bu dükkanların ikiye bölünerek 150’şer m2 olatak ihaleye çıkarılması için düzenleme yapıldığı duyumu alınmıştır. Sayın Başkan ve belediyemiz yetkilileri daha önceki Belediye başkanlarının Belediyeye ait olan arsa ve dükkanları sattıkları için hem şahsınız, hem de halk tarafından ağır bir şekilde eleştirildiklerini unutmayınız. Şimdi aynı hata tekrar edilmemelidir.

3- 11 katlı ucube binalarda ise zemin etüdü yapılmadığı, bu bölgenin dere yatağı olduğu, Boyabat’ın 1. Derece de deprem bölgesi olduğu, bu binalar arası mesafenin orantısız olduğu, fazla katların mhkeme kararı ile yıkılması gerektiği halde yıkılmadığı, mühürler sökülerek, hukuk kuralları hiçe sayılarak bina içinde gizlice çalişmalar yapıldığı gerçekleri gözden kaçmamaktadır. Bu durumların hepsi başlı başına bir suçtur. İmar mevzuatı ve yönetmeliği gereği ilgilileri buradan uyarmaktayız.

4- Boyabat’ta eski Mezbaha karşısı, Bağlar Mevkiinde de adaletsiz imar uygulamaları yapılmaktadır. Kolaz Çayının iki yakasının zemini aynı olmasına rağmen bir yakasına 6-7 kat ruhsat verildiği, diğer yakasına ise önce bütün adalara 5 kat ruhsat verilmiş olmasına rağmen, bazı adaların hiçbir teknik sebep omamasına rağmen 4 kata düşürülerek bir kısım arsa sahiplerine büyük bir mağduriyet yaratıldığı görülmüştür. Bu bölgedeki mağduriyetin bir çok müracata rağmen giderilmediği anlaşılmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi şu anki yönetimin görevidir.

5- İlçemizde bazı önceliklerin dikkate alınmadığı 2 yıl önce temeli atılan Huzurevinin demirleri çürümeye başladığı halde, Seyir kulasi gibi halkın öncelikli ihtiyacı olmayan harcamalar yapıldığı da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Sayın Başkan, Belediye imar müdürünün, Kültür merkezi inşaati ile ilgili olarak görevden alındığı halk arasında konuşulmaktadır, bu olay doğrumudur?

Yukarıda bahsettiğim konulardaki değerlendirmeyi Boyabat halkının takdirine sunuyorum.

Metin Bozkurt

İnşaat Mühendisi

11 Haziran 2018

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.