Hanönü’de Kadın Esnaflar Söz Sahibi….

kadin

Hanönü ilçesinin en önemli işletmelerinin sahibi olan kadın esnaflar, hem ilçeye hem de aile bütçelerine önemli ölçüde katkı yapıyorlar.

Hanönü’ndeki bayan esnaflar ilçenin iş hayatında ağırlığını her geçen gün hissettirmeye devam ediyor. İlçenin e büyük işletmelerinden bazılarının sahibi olarak esnafçılık yapanHanönü bayanları, yaptıkları işlerle erkeklere taş çıkartıyorlar. 6 yıl önce eşinin vefatı üzerine eşinin işletmenin başına geçerek Tuhafiye dükkanını çalıştırmaya başladığını söyleyen Nesure Kaykan (62), “Tek başına yaşamak zor, bir oğlum var okuttum, evlendirdim başka şehirde yaşıyor, ben de kendimi eşimin işyerini işleterek zamanımı geçiriyorum” dedi.

İlçede Lokanta işleten Sibel Yamalı (35) ise 6 yıldır lokantacılık yaptığını belirterek, “İlk önce küçük bir lokanta açtım, annemle birlikte ev yemekleri yaparak müşterilerin ilgisini çekmeye başladım. Daha sonra işlerimiz açıldı ve büyük bir lokanta açarak eşim, annem ve ben hizmet vermeye başladık” diye konuştu.

Genelde erkeklerin işlettiği kahvecilik mesleğine soyunan Hatice Çapar (56) da, “Eşim yapıyordu kahveciliği. Beyim rahatsızlanınca kapatmadım kendim açtım. Erkekler yapıyorsa bayanlar neden yapamasın çalışmasın? Herkes ekmeğinin davasında. Zorlukları var ama güzelliği de var” şeklinde konuştu.

İlçede bayan esnafların sayısının artmasından mutluluk duyduklarını dile getiren HanönüEsnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Öztürk, ilçede 107 erkek 20 kadın olmak üzere 127 kayıtlı esnaf bulunduğunu söyledi. İlçenin en önemli konumlarında kadın esnafların bulunduğunu ifade eden Öztürk, “Kuaför, tuhafiye, kırtasiye, kahvecilik, terzi, büfe, market ve lokanta işleten esnaflarımız hep kadınlardan oluşuyor. İlçede bulunan 4 lokantanın 3,ünü kadınlarımız işletiyor. Bundan sonra yönetimimizde mutlaka bir kadın üye bulunacak,çünkü kadınlarımız girişimci ruhlarını Hanönü ilçesinde ön plana çıkarıyorlar” dedi.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18326 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.