Halime Şahin Yazdı ; “Sinoplular da eylemci olmalı”…

Yıllardır mutlu il seçilen Sinopumuz artık mutsuz. Kim ya da kimler sebep oldu? Sinoplular olarak hiç bir zaman devletimize karşı gelmedik, çoğunlukla hep devletimizin yanında olduk. Bizim olan haklarımızı bile bilmeyiz, hep derdimizi kendimiz gidip halletmeye kalkarız.

Devletten istemek aklımıza bile gelmez. Ben Saraydüzü’nün bir köyünde doğdum. Köyümüz kasabaya yakın olduğu için elektriğinden telefonuna her şeyden hemen yararlandık hatta 30 yıl önce Boyabat’a bağlıyken haftada iki gün gelen belediye otobüsü bile vardı. Onun için hiç mahrumiyet çekmedik. 4 yıl önce Dikmen’in bir köyüne gittik akraba ziyaretinden dolayı ve daha giderken dikkatimi çekti. Köprüleri yok, 7 köprüyü sel almış.

 

Hadi doğal felaket diyelim. Köy yolları yayla yollarımızdan beterdi. Köylüler hala orakla buğday biçiyorlar. Sanki o köy 50 yıl önceden kalmış, sanki hiç TV görmemişler, sanki hiç zaman aşımı olmamış gibi. O kadar çok üzüldüm ki kaç kişiyle konuştum, ‘’Neden bir şey yapmıyorsunuz? diye. .

Gidip yol, köprü istemişler ama bir kere iki kere…

Burada olan durumu kamu oyuna neden çıkarmıyorsunuz? Diyorum.
Devlete karşı mı gelelim, devlet bilmiyorum mu? diye cevap veriyorlar çaresizce…
Bir de arkadan şunu eklediler sözlerine;
‘’Biz doğudaki vatandaşlar gibi mi olalım?

 

Hep doğuya yatırımlar, siz doğudakiler gibi gidip haklarınızı almak için kaç defa eylem yaptınız? Hiç… Belki de artık bir şeyler yapma zamanı gelmiştir. Biz her şeye rağmen mutlu mesut yaşarken. Durağan’daki kızlarımız başlık parası ile satılırken aman ha bunu kimse duymasın demeye devam edelim. Biz hâlâ çok mutluyuz mu diyelim. Ben demiyorum artık. biraz gerçekleri görün, konuşun bir şeyler yapın. Biri de gelir bizim Maltepe Sinop Tanıtım günlerimizi, Sinop Ankara Günlerimizi iptal eder. Biz hala mutlu, mesut ve mülayim olalım. Hiç isyankar olmayalım aman eylemci olmayalım. Aferim diyen olur belki.

Halime Şahin 11.05.2017

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18375 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.