Halime Şahin Yazdı ; Şifalı pancar (çükündür) pekmezi mucizesi…….

Şekerpancarı, etli kökünden şeker elde edilen, ıspanakgiller familyasından 2 yıllık tarım bitkisi. 1 yıl vejetatif organları, 2. yıl ise generatif organları gelişir. Tohumları birleşik halde bulunur.

İSTANBUL- Kış aylarının vazgeçilmezidir pekmez. Her yörenin bildiği üzüm pekmezi, dut pekmezi vardır, Bizim memleketimizde de pancardan, halk arasında (çükündür) derler ve çok meşhurdur. Her derde deva deler. Memleketimizde kış aylarında çok kar yağar, çok soğuk olur. Soğuktan korunmak için ilk bahar da mutlaka (çükündür) şeker pancarı ekilir, son baharda hasadı yapılır. Kara kışa hazırlanır. Hasta olan, karnı ağrıyan, midesinde şişkinlik olan, kansızlığı olanın derdine devadır. Çünkü dut pekmezini yapması biraz zor ve zahmetlidir, köyde herkes yapamaz. Kalabalık aileler el birliği ile yaparlar. İlk olarak Pancarlar tarladan çatallarla çıkartılır, toprakları temizlenir, yaprakları bıçak ile kesilerek temizlenir.

 

Köylüler imeceye gelerek el birliği ile bir kaç gün de kabukları soyulur. Sonra bol suda yıkanan pancarlar, büyük bakır kazanlarda iyice pişene kadar bol suda 10 saat kaynatılır. Bu işlem bir gün sürer. İkinci gün pancarlar satır yardımıyla kazanların içinde doğranır, pişirilir ve sıkmaya hazır hale getirilir. Üçüncü işlem de iyice pişmiş olan pancarlar şeker çuvallarına konularak Şırapanada ( eşek ) de derler bu alet ile hiç suyu kalmayana kadar iyice sıkılır.

 

Akan şıralar büyük temiz leğenlere ince tülbentten toplanarak süzülür. Büyük bakır tavalar ocağa konulur ateşler yakılır. Tavalarda 20 saate yakın pişirilerek pekmez kıvamı gelene kadar hiç durmadan kaynatılarak Pancar pekmezi yapılır. En güzel en özel olan şey tam da güzün (sonbaharda) olmasıdır. Pekmez kaynatılırken süt mısırlarını, pekmez tavalarının altında ki korda pişirip köyün çocuklarıyla birlikte yemektir. Köydeki herkes bilir kim pekmez yapıyor, kor hazırdır. Mısırını alan gelir, kimse kimseden izin almaz çünkü bu adetidir geleneğidir köyün, birlikteliğin, komşuluğun, samimiyetin en güzel günleri anıları yaşanır. Yıllar sonra bir anı olarak kalır çocukların benliğinde.

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18262 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.