Halime Şahin Yazdı ; Gelenekler değişmese de yıllar içinde sunumlar değişti…….

Güzel gelenekleriz, göreneklerimiz, adetlerimiz, kırk mevlütü, çocuk doğduğu zaman genelde kırkı içinde yapılır.

İSTANBUL-
Kız yada erkek fark etmez, eskiden de kırk mevlütü vardı ve bu gelenek dini inançlarımız gereği devam ediyor ama zaman değiştikçe modernleşerek değişime uğrayarak devam ediyor. Eskiden bizim yörede kız yada erkek çocuğu doğduğu zaman meşhur helvamızdan yapılırdı. Uzak köylere bile yollanırdı. Oradaki akrabalara köylülere bir çocuğumuz oldu diye sevince bir lokma helva ile ortak olunurdu.

 

Yıllar yıllar geçtikçe bu gelenekler adetler, bir sektör haline geldi. Sürekli insanoğlunun farklılık arayışı, en güzel benimki olsun duygusundan dolayı, yeni girişimciler, olayları güzel analizleri sonucunda, tamamen bir sektör, yeni iş sahaları geliştirildi. Yine bu gelenekler geçmişle beraber yeniyi birleştirilip iyi bir kazanç sağlanıyor.

 

Örneğin tesbih hediyesi, gelenek olarak devam ediyor ama tesbihe şık bir kutu yapmışlar, kızlara pembe- beyaz, erkeklere mavi –beyaz renklerde çeşitli süs eşyaları. pembe, mavi kurabiyeler, küçük pembe mavi çikolatalar, dırajeler, pembe mavi lohusa şerbetleri, kapı süsünden tutun evin her köşesine ayrı bir süs mutlaka var.

 

Bebeğe gelen hediyeler ise genelde hep aynı; yakın akrabalar mutlaka bir çeyrek, biraz uzak akraba komşular ise bebek kıyafetleri hediye getirir. Daha çok doğu geleneğinde bir bohça hazırlanır, mutlaka el örgüsü bebek kıyafetleri, zıbınlar, mendillerden oluşan ve mutlaka anneye de bir tülbent veya havlu hediye edilirdi. Yiyecek olarak mutlaka olmazsa olmaz pilav üstü tavuk veya et kavurma, yaprak sarması, baklava ayran her zaman faklı bir şıklıkla ikram edilir.

Kur’an okunduğu için derler ‘ikramların farklı güzel bir lezzeti vardır’. Bakalım zaman geçtikçe daha nasıl faklı hediyeler üretip moda haline gelecek. Bu gelenekler devam ettikçe en çok kazanan Eminönü esnafı olacak.

 

 

 

 

 

Boyabat Gündemi hakkında 18412 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.