Gerze CHP Kadın Kolarından Çok Sert Basın Açıklaması……..

kadin2

21 Kasım 2016 Pazartesi saat 17 00 da Belediye Dükkanları önünde Gerze Kadın Kolları Platformu adına CHP Gerze Kadın Kolları Başkanı Aydan Gürses tarafından yapılan  basın açıklaması:

kadin6

Basına ve kamuoyuna..

AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin 17 Kasım gece yarısı Meclis’e bir önerge sundu.  Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açılacak. Meclis’te AKP’li vekiller çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda istismarcının ceza almaması için yasa teklifleri hazırlarken Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı adli yıl istatistikleri çocuğa yönelik cinsel istismarda korkutan tabloyu ortaya koydu. Bir yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 oldu. Yargıya taşınan istismar vakalarından 13 bin 968 mahkûmiyet kararı çıktı. Türkiye, bu düzenlemeyi hayata geçirdiği anda çocuk cinsel eylemlilik rıza yaşında dünyanın en düşük yaşını belirlemiş olan tek ülke olacaktır. Böylesi bir durum çocuğun üstün yararının korunması ilkesine aykırıdır. Çocuğun insan hakları gereklerinin yerine getirilmesi ve bu konuda elde edilen kazanımların kaybedilmesi anlamına gelecektir.

“Cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi anlamına gelecek 103. madde değişikliği, süren ceza davalarındaki ve bundan sonra gerçekleşecek istismarlardaki failleri korumaya hizmet ediyor.

“17 Kasım gecesi sunulan önerge cinsel istismar faillerine geriye dönük ceza affı getiriliyor. Önerge geçmiş cinsel suçları aklayarak, çocuk istismarcılarını affetmeyi hedefliyor.

“Bundan böyle Türkiye’de kız çocuklarının 12 yaşından itibaren cinsel saldırıya ve zorla evlilik şiddetine maruz bırakılmasının ‘yasal zemini’ hazırlanıyor.”

Siyasal iktidarın Pozantı cezaevi, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger başta olmak üzere ülkede yaşanan cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamaları, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açmaktadır. Kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamlar AKP’nin cinsiyetçi politikalarından güç almaktadır.

kirli ellerini, çürümüş zihniyetlerini çocuklarımızın üstünden çekmeyenler bilsin ki, biz var olduğumuz sürece kutsal evlilik yalanı ile çocuklarımızın geleceğini karartmanıza müsaade etmeyeceğiz. Yıllardır yürüttüğümüz kadın özgürlük mücadelesi ile kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve çocuk istismarlarının üstünün kapatılmasına ve meşrulaştırılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.

 Fazla söze gerek yok!

Kadınları sosyal güvenlikte babaya-kocaya bağımlı kılanlar; ikinci sınıf insan ve ailenin malı sayanlar; Ensar’ı aklayanlar, çocuk ve kadın derneklerini kapatanlar; cinsel istismar haberlerine yayın yasakları koyanlar; fıtrat diyenler; şeriatta yeri var diyenler; tekmeciler, kadın düşmanları, tecavüzcüler!

Sizinle tartışmayacağız!

Hangi kanunda yazarsa yazsın, bizim kanunumuzda  yazan tek bir yasa var:

Tecavüz suçtur, meşrulaştırılamaz! Hiçbir kız çocuğunun yetişkin bir erkeğe peşkeş çekilmesi hiçbir “değerle”, “kültürle”, “dinle” savunulamaz! Hiçbir kadın tecavüzcüsüyle evlenmeye zorlanamaz!

Kadınlar, kız çocukları “ailenin ve babalarının malı” değildir!

Kadınlar kendi hayatlarının, bedenlerinin, geleceklerinin sahibidir.

Tek bir kız çocuğunu bile sizin iktidarınıza kurban etmeyeceğiz!

O yasa geri çekilecek!

O yasa geri çekilene kadar tüm kadınları gece-gündüz demeden; işte, evde, sokakta, mecliste ve meydanda; direnişe; tecavüzcülere karşı öz-savunma hakkımızı kullanmaya çağırıyoruz!

Biz Gerzeli ’ li kadınlar olarak,  çocuk istismarını, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalarınıza, eril söylem ve politikalarınıza karşı, her türlü tahakkümden arınmış, eşit ve özgür bir yaşam için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.

GERZE KADIN PLATFORMU

kadin1 kadin5 kadin4 kadin3

Gerze Gündem Haber

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18401 makale
Boyabat Gündemi

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.