Fatih Sultan Mehmet Hanın Boyabat’ki Camisi…

fatihin_sinopta_ki_camisi_h13376-horz
Fatih, askerleriyle sadece Cuma Namazı için konaklamıştı. Ama bu kısa mola, her yerde olduğu gibi konakladıkları bölgeye tarihi bir kimlik kazandırdı.
Askerleriyle birlikte peygamber efendimizin müjdesine nail olan İstanbul’un Fatihinin, Trabzon seferi sırasında ‘çok yakınlarımızda’ Boyabat ilçesinde Cuma namazı kılarak konakladığı namazgâhı sizler için görüntüledik.

 

Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1461’de Trabzon seferi sırasında Boyabat’ta konakladığı köyde Osmanlı askerleri tarafından namazgâh olarak kullanılan cami tarihe meydan okuyor. İlçeye bağlı Kavak köyü Hürremşah Mahallesi’nde yüzlerce yıl bölge insanı tarafından korunan cami ve türbede bulunan Osmanlı askerlerine ait âlemler de dikkat çekiyor. Osmanlı askerlerinin geçtiği her yerde, her bölgede nice güzel eserler bıraktığının bir örneğini daha görüyoruz.
Cami ve türbe hakkında bilgi veren Yukarıdivan Köyleri Derneği Başkanı Cemil Elmacı, bölgenin tarihi bakımdan önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Cemil Elmacı; “Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon seferi sırasında askerleri ile birlikte köyümüzde konaklamış. Mesela bu sefer sırasında Sinop merkezde ki Ordu köyünde de otağını kurarak askerleriyle birlikte konakladığını biliyoruz. Bu nedenle o köye de Ordu köyü ismi verilmiş. Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon seferi sırasında köyümüzde konakladığı sırada, yeniçeri askerleri Cuma Namazı kılmak için, burada mevcut türbenin çevresine taştar bir namazgâh yapmışlar. Fatih Han’ın burada konaklama sebebi de buradaki türbe. Daha sonra bölgede ki Müslümanlar bu taş camiyi daha da imar edip devam ettiriyorlar. Bundan 400 yıl önce de bu caminin restorasyonu yapılmış. Benim dedemin dedesi olan ve Sultan Abdülaziz’in idmancısı olan pehlivan Hacı Mehmet’in köye dönüşü ardından caminin 1808 yılında tekrar restore edildiğini burada ki yazıtlardan anlıyoruz. En son olarak ta Kültür Bakanlığı’ndan izni alınarak restore edildi. Finansmanı köylüler tarafından karşılanan restorasyon sırasında emekli Hüseyin Elmacıoğlu ağabeyimizin büyük katkısı oldu. Camimiz ve türbemize tüm Sinopluları davet ediyoruz. Ecdat yadigârı eserlerimizi gelecek nesillere böyle tanıtarak taşıyabiliriz” dedi.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18375 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.