Ezbere Şiir Okuma İl Birincisi Boyabat’tan….

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı ile İl Müftülüğü tarafından lise öğrencileri arasında altın ödüllü ezbere şiir okuma yarışması il finalinde Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiiriyle Çanakkale’yi yaşattılar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı ile Sinop İl Müftülüğü tarafından Çanakkale Destanı etkinlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda gerçekleştirilen lise öğrencileri arasında Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” Şiirini ezbere okuma yarışması il finali İstiklal Marşı’nınn okunmasının akabinde Seyit Bilal Camii Müezzin Kayyımı Engin Türkeri’nin Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

22 Mart 2019 Cuma günü Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda ilçe birincileri, il birincisi olmak için Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik başkanlığında İl Müftü Yardımcısı Kamil Tuncel Sinop üniversitesi Öğretim üyesi Dr.Sevim Şermet, Sinop İl Müftülüğü Personel ve İdari mali işler Şube Müdürü Huzeyfe Çağlar’dan oluşan jüri ve izleyiciler huzurunda çaba ve gayret sarf ettiler.

Yarışmadan önce yarışmaya katılan öğrencilere ve izleyicilere “hoş geldiniz” diyen İl Müftüsü Ali Hayri Çelik sözlerini şöyle sürdürdü. “Çanakkale Destanının 104 Yılı Etkinlikleri kapsamında Diyanet işleri Başkanlığımız Lise öğrencileri arasında Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şiirini ezbere okuma yarışması düzenlememizi istemiştir. Bu vesile ile 15 Mart 2019 günü ilçelerde yapılan yarışmalarda birinci olarak il finaline katılmaya hak kazandınız. Şimdi İl finali için birbiriniz ile yarışacaksınız. Sizler bu şiiri ezberleyerek ve en güzel bir şekilde okumak için çok çalıştığınızın farkında ve bilincindeyiz. Lakin yarışma gereği içinizden şiiri en güzel okuyanınızı seçmek durumundayız. Sizlere ve değerli izleyicilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Cenab-ı Hak Şehitlerimize gani gani rahmetiyle muamele buyursun. Onlar hangi değer uğrunda canlarını feda etti ise bizleri de o değerlere sahip çıkarak hayatımızı idame ettirmeyi nasip eylesin” dedi.

Yarışmacılarının Çanakkale Şiirini okumalarının ardından Boyabat Anadolu İmam Hatip Lisesi 11.sınıf Öğrencisi Osman Cemal Kızılaslan İl birincisi olurken onu Gerze Anadolu İmam hatip lisesi 10 sınıf öğrencisi Süleyman Buğra han Göç ikinci ve Sinop şehit ömer can Açıkgöz Anadolu İmam hatip Lisesi 12 sınıf öğrencisi Sevcan Usta üçüncü oldular.

Dereceye girenlere ödülleri, yarışmaya katılanlara da katılım belgeleri ve kitap hediyelerinin Sinop il Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından verilmesiyle program sona erdi.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18321 makale
Boyabat Gündemi

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.