Eski Sinop Valisi Çetinkaya; asıl gerçek ortaya çıkmıştır….

Sinop Eski Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, “Dönemin Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in FETÖ listesinde Samsun ve Sinop illeri sıkıyönetim komutanı olarak geçmesi, eşimle ilgili şu ana kadar kamuoyuna yansıyan ve tutukluluk halinin gerekçesi olarak duyurulan iddialar konusundaki asıl gerçeği ortaya koymuştur” dedi.

Sinop Eski Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, dönemin Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in FETÖ listesinde Samsun ve Sinop illeri sıkıyönetim komutanı olarak geçmesinin eşiyle ilgili şu ana kadar kamuoyuna yansıyan ve tutukluluk halinin gerekçesi olarak duyurulan ve kendisinin de görevden alınmasının sebebi olduğu ifade edilen iddialar konusundaki asıl gerçeği ortaya koyduğunu söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminde Sinop Sıkıyönetim Komutanı olarak adı geçtiği için tutuklandığı ileri sürülen dönemin Sinop Valisi Yasemin Özata Çekinkaya’nın albay eşi Garnizon Komutan Vekili Temel Çetinkaya’nın tutukluluğu sürüyor. Tutuklu albay henüz mahkemeye çıkmadı.

Hain darbe girişimiyle ilgili yaklaşık 8 ay önce tutuklanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in de adının darbecilerin listesinde Samsun ve Sinop illeri sıkıyönetim komutanı olarak geçmesi dikkat çekti.

Sinop eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Temel Çetinkaya’nın FETÖ tarafından sıkıyönetim komutanı olarak görevlendirilmesi nedeni ile tutuklandığı ileri sürülürken, Samsun’da başlayan, Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in yargılandığı davadan kamuoyuna ilginç detaylar yansıdı.

Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada Eken; “15 Temmuz gecesi getirilen mesajda; Türkiye’de darbe girişimi olduğu ve sıkıyönetim ilan edildiği yazıyordu. Mesajın altında da benim Samsun ve Sinop sıkıyönetim komutanı olduğum belirtilmişti. Buna rağmen darbe gecesi Sinop’ta bir kişiyi bile telefonla aramadım” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMIŞTI

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’da Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada Vali Çetinkaya’nın eşinin FETÖ tarafından sıkıyönetim komutanı olarak ilan edilmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada tutuklandığını belirterek “Kendine yönelik somut bir veri yoktu, eşi FETÖ tarafından sıkıyönetim komutanı olarak yazılmış bir kişinin o ilde valilik yapamayacağını değerlendirip görevden uzaklaştırdık ama sonra onun yargısal süreçleri başladı” demişti.

Bu süreçte kendiside eşinden sonra tutuklanan Vali Çetinkaya ise 105 gün süren tutukluluğun ardından tahliye edilmiş ve iftiraya uğradıklarını dile getirmişti.

ÇETİNKAYA; BU YANLIŞ HESAP BAĞDATTAN DÖNECEKTİR

Türk adeletine güvendiğini belirten Vali Çetinkaya, dönemin Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in FETÖ listesinde Samsun ve Sinop illeri sıkıyönetim komutanı olarak geçmesinin eşiyle ilgili suçlamaları çürüttüğünü söyledi.

Çetinkaya; “15 Temmuz sonrası kötü niyetli bir kişinin o kaos ortamını kullanarak başlattığı süreçte panik hali ile bu ve buna benzer o kadar çok iftira, yalan haber, asılsız bilgi ve kasıtlı olmasada ihmali olarak yapılan o kadar çok hata varki, hangi birini size anlatayım. Ancak Sayın bakanımızı tamamen bu hatalar zincirinin dışında tutarak ifade etmek isterim. Çünkü bu süreçte bir yanlışlık olabileceği kanaatiyle en şüpheci davranan ve aslının araştırılması konusunda çaba sarfeden ve bu gün gelinen noktada en fazla emeği olan yine kendileri olmuş, buna karşın ilk etapta maalesef bu tür yanlış bilgilendirmelere de maruz kalmıştır. Sadece şunun bilinmesini isterim ki ben halen bu olaylar ilk gündeme geldiğinde ifade ettiğim noktadayım. Bu yanlış bir hesaptır ve yanlış hesap Bağdat’tan döner. Memleketimiz bir an önce düzelsin, bizim düzgün olduğumuz zaten anlaşılacaktır. Türk adaletine inancım tamdır. Bu süreci nasıl ki başlatan adalettir, sonlandıracak ve bu yanlış hesapların, yapılan hataların tümünü ortaya çıkaracak olan yer yine adalettir” diye konuştu

Kaynak ; Sinop Sıcak Haber

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18365 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.