Esentepe Mahallesi Sakinleri ; Baz İstasyonu İstemiyoruz!…

Boyabat Esentepe mahallesine kurulacak baz istasyonunu mahalle sakinleri tepki gösterdi. Baz istasyonu için dikilen direğin etrafında toplanan vatandaş tepkilerini dile getirdiler.

Mahallede yaşayan kadın, erkek ve çocuklar, mahallede çocukları oyun alanı ve mahalle halkının seyir yeri olarak kullandığı alana baz istasyonu kurma çalışmalarına başlana, baz istasyonu etrafında toplanarak protesto etti.

Mahalle sakinleri yetkililerden yardım istediklerini belirtirken, Esentepe mahallesi sakinleri, “Mahalle içerisine baz istasyonu istemiyoruz. Mahallemizin en güzel yeri burasıdır. Çocuklarımız yazın burada oyun oynuyorlar, bizler ise semaver yapıp Boyabat’ı buradan seyrediyoruz. Neden bizim Boyabat’ın en güzel yerine baz istasyonu yapma kararı vermişler. Yüksek tepelere yapsınlar. Biz burada baz istasyonu istemiyoruz. Benim seçtiğim adam getirdi, bunu tepeme dikti. Bu direkten alacakları parayı başka yerden alsınlar.” diye tepkilerini dile getirdiler. Bazıları ise konuşmak yerine ellerinde ” Radyasyon’dan uzak dur, sağlıklı bir gelecek kur…” “Radyasyon istemiyoruz” “Kanser olmak istemiyor” pankartları ile protestolarını dile getirdiler

Alanda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Boyabat İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan ise basın açıklamasında”Milliyetçi Hareket Partisi Boyabat ilçe teşkilatı olarak Esentepe mahallesinde kurulan Baz istasyonuna tepki vermek mahalle sakinlerine destek olmak için geldik.

MHP Boyabat ilçe teşkilatı olarak Hukuki ve yasal yönden Esentepe mahallesinin yanında olacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Şimdi buradan yetkilere soruyoruz? Herhangi bir Baz istasyonun nereye yapılacağına kim karar vermektedir? Kurulan Baz istasyonlarının denetimi nasıl yapılmaktadır? İletişim yapılması için tesislerin zorunlu olduğu tartışmasızdır. Ancak Baz istasyonlarının sağlığımızı tehdit edecek derecede yakınlara kurulması gerekli değildir. Baz istasyonları mahalle dışında yüksek yerlere kurulmalıdır Mahalle sakinleri baz istasyonuna tepki için topladıkları imzaları yetkililere iletmişler ama bir sonuç alınmamış gözüküyor.

Baz istasyonları, etraflarına çok yoğun radyasyon yaymaktadır. Ve bu radyasyondan, başta insanlar olmak üzere hayvanlar, bitkiler ve ve hatta toprak bile etkilenmektedir. Baz istasyonu zararları bilimsel olarak ta ispatlandı.

Son dönemlerde özellikle Amerika’da yapılan tespitler bunu çok net ortaya koyuyor. Kalp ritim bozukluğu, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, psikolojik yapısını bozan önemli bir etkendir. Buradan yetkilere çağrıda bulunuyoruz. Esentepe mahalesi sakinlerinin sağlığı ile oynamayın. Esentepe mahallesi sakinleri mücadelelerinde kararlıdırlar. Ve kazanacaklardır.

MHP Boyabat İlçe teşkilatı olarak Esentepe mahalle sakinlerinin haklı mücadelesine destek ve yardımcı olacağız. Yetkililerin konuyu bir kez daha gözden geçirmesini istiyoruz.”dedi.

Boyabat Haber Gazetesi, Davut Koçyiğit

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18168 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.