Elekçi Geldi Elekçiii.!!!!

Sizde geçmişi biraz tebessüm ile hatırlamak isterseniz..Bu haberimizi okumanızı tavsiye ederim.

Elekçi geldi elekçiii….

Çocukluk anılarımın kahramanı olan elekçi ve çerçiler şimdilerde yerini taksitçi dediğimiz satıcılara bıraktılar

İSTANBUL- Eskiden elekçiler, çerçiler olurdu. Köy köy gezip satış yaparlardı. Erkek olanların tahta bir kutusu bayanların ise bohçası olurdu. Bu kutu ve bohçalarda iğneden ipliğe, incik boncuk ne ararsan vardı. Köylülerin neye ihtiyaçları olduğunu iyi bilen bu kişiler belli aralıklarla köylere uğrar ve ihtiyacı olanlara hizmeti ayağına götürürlerdi. Bu alış verişlerde asla pazarlıksız satış olmazdı. Çerçilerde bakır tava, kazan, ibrik, bakır pekmez kazanları, tavaları, elek, kalbur çeşitleri, su tasları, çorba tasları bulunurdu. Köylerde buğday ve mısırları elemek için en çok ihtiyaç duyulan gereçti elek ve en çok da bunu satın almak istediklerinden sadece elek satanlar da vardı demek ki ‘’elekçi ‘’ ismini almışlardı. Hatta bu isim onlarla o kadar özdeşlemişti ki o yıllarda yerinde duramaya ve çok gezen çocuklara ‘’ elekçi gibi gezme ‘’ derlerdi.

 

Köy köy gezen bu elekçi ve çerçiler, köylülerin ihtiyacı olan eşyaları tedarik etmenin yanında bakıp kazan, tencere ve tavaları kalaylar. Dışarıda açık alanda odun ateşinde büyük kazanlarda pekmezler kaynatılır, bulgurlar kaynatılır ve kışlık erzaklar hazırlanırdı. Harlı odun ateşinde günler süren bu işler yüzünden bakır kazanlar, pekmez tavaları kapkara is tutardı. Bu yüz de bakır kaplar mutlaka kalaylanırdı. Kalayı olmayan bakır tencereler, tavalar asla kullanılmazdı. Bunun sebebini ise büyüklerimiz şöyle açıklarlar ‘’islenen ve kalaylanmayan kaplar bakır tutar’’ derlerdi. Bu kaplar, bakır tutunca zehirleyip öldürürmüş. Bu yüzden kışlık ürünlerini hazırlarken en büyük yardımcıları olan bu bakır gereçleri kalaylaması için çerçilere götürüp sıraya koyarlardı. Bizim köyümüze gelen Çerçi ailenin reisi Rıza amcaydı. Rıza amca tüm bakır kaplara bakar ve her birinin ebadına göre fiyatını belirlerdi.

 

 

Tabi ki o zamanlar da köylü yoksul, tarlasındaki ürününü satıp elde ettiği parasının bir kısmını yine gelecek yıl ürün hazırlamasında en büyük destekçisi olacak ve evinde kullandığı bakır kapların kalaylanmasında kullanırken elbette pazarlık yapacaktı. Elekçi ve çerçilerden alış veriş yapmanın güzel tarafı da kışın sattıkları malların parasını yazın almaya gelirlerdi. Zaten yoksul olan ve kışın karlar altında kalan ve zor şartlar yaşayan köylülere bir nebze onlar da destek olurdu bu davranışları ile. Çoğu zaman da elekçi ve çerçiler de kendi ihtiyaçları olan şeylerle takas ederlerdi. Köylünün tazecik ve doğal ürünlerinden kendi ihtiyaçlarını karşılarlardı böylelikle. Sürekli aynı kişiler gelirdi ve aralarında güvene dayalı bir dostluk hasıl olurdu. Bu güven o kadar önemliydi ki ailenin içine girecek kadar kaynaşılırdı. Her zaman babaannem ve dedem onların adlarını anardı. Rıza amcanın hanımına ise çingene Fatma derlerdi. İki oğlu vardı Çetin ile Metin. Satış ve kalaylama yapmak için hangi köye giderlerse o köyün misafirhanesi olan köyün odasında kalırlardı. Bir hafta on gün ya da on beş gün işleri ne kadar sürerse köye gelen yabancı misafirler onlar da köy odasında ağırlanırdı. Bizim köyde o zamanlar at arabası kullanan yoktu, at arabasını köy köy dolaşmak için bu çerçiler kullanırdı. Şimdi ne zaman bir at arabası görüp ya da atların ayak tıkırtısını duysam çocukluğundaki çerçiler gelir hemen aklıma. O günlere dalıp giderim.

Şimdiler de ise çerçilerin yerini halk arasında ‘taksitçi’ denen kişiler aldılar. Taksitçiler, bir minibüs içinde mahalle mahalle dolaşan ve türlü çeşit eşyayı yine hanımların ayağına getiren yine güvenilir kişilerdir. Arabalarında küçük ev gereçleri bulunur genellikle ve kalın bir defterleri vardır. Sokak sokak satış yaparlar. Genelde müşterileri hanımlardır ve her hanımın bir borç sayfası vardır. Kimi haftalık kimi de aylık ödeme yaparlar.

 

Bu gün de tesadüf bizim mahallede bir taksitçi görünce hemen eski günler canlandı gözümün önünde ve biraz sohbet edip sorular sordum. Mahmut bey, 17 yıldır bu işi yaptığını söyledi ve şunları dile getirdi ‘’Eski tadı yok satışların, önceden mal yetiştiremezdik, şimdi bir milyoncular çıktı, bizim işlerin tadı kaçtı’’ diyor.

 

Mahmut beye, ‘’eskiden ne satardınız’’ diye sordum. Eskiden vim vardı tencereleri parlatmak için şimdi yok. Eskiden çalar saat satardık taksitle şimdi cep telefonu var, çalar saat alan yok. Eskiden havludan elbezi satardık, şimdi sarı bezler ve kağıt havlu peçeteler var. Eskiden Vileda yoktu şimdi her model var. Geçmiş zamanlarda çok kullanılan telli süpürge satışları da bayağı düştü nerede ise unutulacak. Sattıklarımız mevsime göre zamana göre değişiyor. Havalar iyi olunca daha çok satış yapıyoruz. Yine de mandal plastik leğen çok satıyoruz’’ dedi. Mandaldan porselen yemek takımına terlikten lavabo pompasına ne ararsanız var. Siz de mahallenizde taksitçi varsa bu güzel gelenek ve adetlerimiz sürsün diye alış veriş yapın ve bu emektar insanlara destek olun .
Bu geleneğin en güzel tarafı ise Mahmut bey, sattığı ürünlerin hepsinin yerli malı olduğunu söyleyerek ‘’Çin malı satmıyorum’’ dedi…
Bu emektar insanlara kolay gelsin diyerek bol satışlar diliyorum.

Son-An Gazetesi Editör Halime Şahin

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17098 makale
Boyabat Gündemi

9 yorum

 1. Dating apps and sites have certainly helped bring society firmly into its hookup culture era. “If having sex was once taboo, not having it is today,” says Washington Post columnist Christine Emba in her book Rethinking Sex: A Provocation. Even though the pandemic has made more people intentional, honest, and serious when approaching dating, that doesn’t mean long-term monogamous relationships are the only types of connections people want. Perhaps the 21st century. Local hookup app iphone hookup apps iphone hookup apps iphone dating dating apps is a hookup app is a dating app to your location. 7 free local ios, 1. Top hookup app. Plenty of the finest gay, the same way as tinder swapfinder facebook dating – whether they’re looking for finding someone in addition, 2. What you up in 196 countries. Apps? Hud is our favorite casual and long-lasting relationships! Hence, and. Hence, discreet affair, totally anonymous dating casual and tablets with extensive user base. Heybaby tend to keep. Pure grindr bumble pure is: those looking for iphone 2020 why dating casual and android serves you connect people that.
  https://martineexq383716.blognody.com/16813133/free-sexting-hookup
  Loveroulette is free chat without, and boys make new account without registration, but because. Detailed site free chat india credit site for free online singles. India chat rooms. Pen pals, meet online chat https:. This great dating site is meant for Christians only. Used by Christian singles mostly, from the Christian community, this Christian dating site houses a wide number of active users better than any other dating site. You will be able to find a match easily with not much hassle. While Elite Singles is not geared specifically toward older adults, it does have a separate “Over 50” website. One good thing about the site is that members are motivated enough to write a self-penned biography. You will immediately know who is into some serious dating business after seeing their profiles. Viewing profiles is also a free feature for everyone so you don’t have to buy your way into your matches’ biographies. As a faith-based site, religions are immediately disclosed on the upper part of the profile, just below the pictures so that it becomes noticeable for everyone. Overall, the profile page is a great start if you want to get to know a person.

 2. … } Annual Customer Value Survey 2020 5,897 active customers shared how SmartRecruiters improved their recruiting ROI. During a Challenging Year with… Here’s everything you need to know about the 2023 IPL auction Elsewhere, Unadkat and Pandey joined their seventh IPL teams, while Wiese kept the Associate flag flying Try Cricinfo’s Mozilla Firefox extension – alerting you the moment anything happens in the world of cricket, along with live scores and wicket alerts. Elsewhere, Unadkat and Pandey joined their seventh IPL teams, while Wiese kept the Associate flag flying One day to go: Big money is spent at every IPL auction, but many players, bought for lesser amounts, have proven to be just as effective Moeen Ali delivers the biggest impact in a single game
  https://elliotjvyz073728.blogoscience.com/20009412/mlb-mlb-scores-england
  India vs England, T20 World Cup 2022 Highlights: Jos Buttler and Alex Hales made a mockery of the 169-run target that India set for England. The openers chased it down with four overs to spare and emphatically booked a place for themselves in the final at the MCG, where they will face Pakistan. . Buttler finished on 80 off 49 balls while Hales was on 86 off 47 as England finished on a score of 170/0.  England are T20 World Cup champions after a thrilling win over Pakistan – but who gets top marks for their performances across the tournament? ENG vs IRE T20 World Cup 2022 live score and updates: Another blow to ENG England and Pakistan are set to lock in a warm-up match of the T20 World Cup 2022 at Brisbane Cricket Ground. November 13, 2022: England beat Pakistan by five wickets in the T20 World Cup 2022 final at the Melbourne Cricket Ground (MCG) on Sunday, November 13 to clinch the coveted trophy. Sam Curran (3/12) and Ben Stokes (52 not out of 49) made the chief contributions in England’s win at the MCG. With the triumph, the England Men’s team now hold both the 50-over and 20-over white-ball crowns.

 3. Shop Avon Campaign 12 Other than that, the color is buildable, so you can have a bold a brow (or not as bold) as you prefer, and the price is extremely reasonable, especially when it’s on sale! A limited edition collection of 24 iconic favourites from the New York-founded skincare brand inside a box designed by Made by Radio. Think: Creme de Corps, Ultra Facial Cleanser, Ultra Facial Cream, Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask and Creamy Eye Treatment with Avocado. Up your WOW factor with Avon Glimmersticks Eyeliner. Wears for 9 hours. Smooth, glide-on color. Retractable, self-sharpening. Treat yourself with a choice of of Avon Glimmersticks! } Shop Avon Campaign 12 I just found that out yesterday when I went to buy a replacement. Noooooooo! I should have bought backups–now I have to find something else I like. They have some on Amazon, but I don’t really want to buy from them, because the seller used my photo from this post in their listing without permission.
  http://birthdayalamode.blogspot.com/
  Dior just released their new Limited Edition Gift Sets for the 2022 Holiday season. The gift sets are available now ranging in price from $29.50 to $240. You are now subscribed to receive Dior Newsletters, personalized information on Dior products and services, invitations to events and marketing surveys in relation to Fragrance & Beauty. NEW I bought the foundation after seeing a review for the skin like makeup and a hydrating foundation is recommended for combo skin. I tried this and indeed it just seamlessly blended in skin without even giving a feeling that I had foundation on. It was a match for my skin and it gave a hydrating glow to my face. It is a wonderful product and would definitely use it for all occasions. “Backstage, I only have five or six bottles of foundation in my kit because I can mix them together for a perfect shade match,” says makeup artist Peter Philips. “We can’t expect the everyday woman to do that.”

 4. Poker is the most leisure and pleasure task of many bettors in the casinos on the web. Casinos informative post are usually companies, significance it’s zero shock that their essential intention is to try to make income. Baixar para ler offline ManjЕЎe Popravljene napake Slovar poker izrazov je tvoja referenca za Еѕargon in jezik, ki se uporabljata v pokru. Za zaДЌetek prenesi naЕЎ brezplaДЌen poker program in ustvari raДЌun Stars. Vzelo ti bo le nekaj minut. Izberi uporabniЕЎko ime (to bo tvoj vzdevek pri mizah), doloДЌi geslo in potrdi svoj elektronski naslov. Ko bo registracija zakljuДЌena, boЕЎ prejel igralne Еѕetone, da se boЕЎ lahko pridruЕѕil naЕЎim brezplaДЌnim igram. Шукаєте сторінку Microsoft Store для такої РјРѕРІРё та країни/регіону: Ukraine – українська?
  https://wiki-saloon.win/index.php?title=10_euro_free_no_deposit
  Za ogled se vpiЕЎite s svojim Microsoftovim raДЌunom. Morda vsebuje vsebino za odrasle. Zgodovinarji pravijo, da se je igra baccarat zaДЌela igrati v Italiji leta 1400. Igro je ustvaril Felix Falguiere ali Falguierein, ki je igro poimenoval “baccara”. V italijanЕЎДЌini baccara pomeni “nič”. Igro je tako poimenoval zato, ker so bile vse liДЌne karte in desetke vredne niДЌ. Baccarat se je v 19. stoletju iz Italije hitro razЕЎiril v sosednjo Francijo. V Franciji so jo Francozi poimenovali Chemin de Fer. Kasneje so ime skrajЕЎali, saj so ga mnogi imenovali Chemmy. Kasneje je igra dobila francoski zapis baccarat. Danes je francoski zapis prevzet povsod v Indiji in po vsem svetu. XPG was founded in 2005 and is a long-serving casino provider focusing on the Eastern European market. Since its establishment, the provider has released exciting live dealer games and has more than 20 games, including classic baccarat, roulette, blackjack, and poker. GamStop players can also explore fantastic Asian live games, such as Andar Bahar, Dragon Tiger, and Sic Bo. XPG games are available 24/7, and the company also offers round-the-clock support.

 5. Unbeaten heavyweight Richard Torrez Jr. (5-0, 5 KOs), who captured a silver medal for Team USA at the Tokyo Olympics, scored a first round TKO over James Bryant (6-3, 4 KOs). Torrez dropped Bryant with an uppercut at the end of round one and Bryant didn’t out for round two. In the aftermath, Nunes blamed the loss on injuries and a bad training camp that she simply tried to push through. Anderson, who lost to Nunes at UFC 259, tends to agree that something was certainly off with “The Lioness” that night. Here are the odds and betting splits at DraftKings Sportsbook for Amanda Nunes vs. Megan Anderson at UFC 259 on March 6th. After clobbering Pena in the first round and nearly getting a finish, Nunes was completely spent heading into the second round. Her heavy breathing and dialed-back pace signaled that the Brazilian was physically spent. Pena simply needed to apply pressure to put an end to Nunes’ reign as champion. If you combine that with the suggestion — and subsequent affirmation — that Nunes had been complacent since becoming champion, there was a cocktail for disaster that needed to be shaken and stirred to manifest. 
  https://www.bitrated.com/rebeccagreen
  Tatsuro Taira -140 to win by submission over Jesus Santos Aguilar at UFC Vegas 6. If Tybura finds himself in that same predicament, he may not be as fortunate and this fight may not make it to the scorecards. If you want a bigger payout (albeit with extra risk), Ivanov via decision at +200 is not a bad bet to make. I also added this UFC prop bet for 8/6/22 in Mayra Bueno Silva vs Stephanie Egger. I’m on under 2.5 total rounds at +192 odds. FanDuel sportsbook gave me a maximum wager size of $65.10 for this MMA prop, and I locked it in! BetUS has all the UFC fights that you will want to bet on, along with promotions for new customers. New customers will receive a deposit bonus for their first deposit. BetUS also offers bigger bonuses for customers that use cryptocurrencies to make their first and second deposits. Whether you want to use cash or crypto, BetUS has you covered.

 6. We are here to help you with anything you need How can I contact you? The poker provider was originally launched in 2002 as Pacific Poker and later rebranded 888poker. The site enjoyed early success due in part to a large number of players who joined from its more established sister site. Never miss a 888 Poker coupon! jordanbanfield_ 888poker’s loyalty programme, the 888poker Club, features daily free tournaments and offers players a chance to win $100,000 each month. Players also receive scratchcards for every five levels they climb. If you have a query regarding our Casino or Poker games you can contact 888casino or 888poker directly, please state that your account is registered with 888sport. All 888poker players can get a $88 No Deposit Bonus and a 100% match bonus up to $400!
  https://critterfam.com/forums/users/juliusv92858958/
  Play blackjack, roulette and baccarat with live dealers and enjoy top casino games any time at your fingertips. Claim weekly promotions, a huge Welcome Bonus and the best recurring promos and perks. The three types of poker are draw poker, stud poker, and community card games. Draw poker allows players to discard cards from their hands and draw new ones; stud poker involves players using a fixed number of hole and face-up cards, without the ability to discard or add additional cards. Lastly, community card games, including Texas Hold’em Poker and Omaha, add additional community cards across rounds of betting so players may build stronger hands. Rodman, Blair, Lee Nelson, Steven Heston, and Phil Hllmuth, Jr. Kill Phil: The Fast Track to Success in No-Limit Hold ’em Poker Tournaments. Huntington Press, 2009. ISBN: 978-1935396314.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.