Bahçelievler’de Anne ve Kızın Katil Zanlısı Yakalandı; Akraba Olan Şüpheli Cenazeye Katılmış
BAHÇELİEVLER’de, yengesi Ayşe Soymaz ve 82 yaşındaki annesi Keziban Ercan’ı öldürdüğü tespit edilen yeğen Mesut S. ve beraberindeki 5 kişi gözaltına alındı.
BAHÇELİEVLER’de, yengesi Ayşe Soymaz ve 82 yaşındaki annesi Keziban Ercan’ı öldürdüğü tespit edilen yeğen Mesut S. ve beraberindeki 5 kişi gözaltına alındı. Mesut S.’nin, aldığı borcu ödeyemediği yengesi Ayşe Soymaz’la tartıştırıp öldürdüğünün tespit edildiği öğrenildi. Mesut S.’nin olayın ardından yengesinin cenazesine katıldığı iddia edildi.
Olay, 5 Mart günü Zafer Mahallesi, Canan Sokak üzerinde bulunan bir apartmanın birinci katında meydana geldi. Keziban Ercan ve kızı Ayşe Soymaz’ın evde öldürülmüş halde cesetleri bulunmuştu. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, anne ve kızın ağızlarına çorap geçirilip atkıyla boğularak öldürüldüğünü belirleyerek çalışma başlatmıştı.
Çalışma kapsamında evde araştırma yapan ekipler, kapıda zorlama olmamasından şüphelinin tanıdık bir isim olduğu üzerinde durdu.
KATİL TANIDIK ÇIKTI
Aile üyelerini yakın takibe alan ekipler, çevrede güvenlik kameraları ve görgü tanıklarından alınan bilgi doğrultusunda, şüphelinin Ayşe Soymaz’ın yeğeni Mesut S. olduğunu belirledi. Yürütülen takipler sonucu 27 yaşındaki Mesut S. ve beraberindeki 5 kişi gözaltına alındı.
DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI
Polis araştırmasına göre, dönerci olan 27 yaşındaki Mesut S. yengesi Ayşe Soymaz’dan bir miktar borç aldı. Borcunu bir süre ödememesi üzerine yengesi Ayşe Soymaz ile aralarında tartışmalar yaşanmaya başladı. Olay günü saat 18.00 sıralarında Mesut S. yengesiyle borç konusunu konuşmak için evine geldi. Yengesiyle borç meselesini konuşurken, aralarında tartışma çıktı.
ATKIYLA BOĞDU
Çıkan tartışmanın alevlenmesi üzerine Mesut S. yengesi Ayşe S.’nin ağzına çorap geçirdikten sonra atkıyla boğdu. Ayşe Soymaz’ın öldüğünden emin olan Mesut S., ardından diğer odadaki Ayşe Soymaz’ın annesi Kezban Ercan’ı da aynı yöntemle boğarak öldürdü. Olaya hırsızlık için işlenmiş cinayet süsü vermek isteyen şüpheli Mesut S. Ayşe Soymaz’ın üzerindeki ziynet eşyalarını alarak kaçtı.
CENAZAYE KATILDI
Cinayetin ardından Mesut S. hiçbir şey olmamış gibi evine gitti. Mesut S., şüphe çekmemek için cenazeye katılarak diğer aile bireylerini teselli ettiği ortaya çıktı. Mesut S. ile birlikte gözaltına alınan 5 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.
– İstanbul-Durağan güncel haber
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!
I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to our blogroll.
whoah this blog is magnificent i really like reading your articles. Stay up the good work! You realize, a lot of people are searching around for this info, you can help them greatly.
Great post.
If some one desires to be updated with latest technologies after that he must be pay a visit this site and be up to date everyday.
I was able to find good information from your blog posts.
I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!
I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.
Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.
If some one wants to be updated with latest technologies then he must be visit this web site and be up to date daily.
Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author. I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice weekend!
My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This submit actually made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!
Francisk Skorina Gomel State University
My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of the subjects you write related to here. Again, awesome weblog!
Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.
fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!
hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.
Thank you for some other informative website. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a challenge that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.
At this moment I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read further news.
What i do not realize is if truth be told how you’re now not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly with regards to this topic, produced me for my part consider it from numerous various angles. Its like men and women aren’t interested until it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. Always take care of it up!
“Строительство автомойки под ключ” включает все от проектирования до ввода в эксплуатацию. Ваш бизнес-проект будет безопасен и эффективен с нами!
Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you will be a great author. I will always bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice morning!