Durağanın Bilinmeyen Büyük Sırrı, 1000, Mağaralı Kanyon…..

kamm05

Durağan’ın tanıtımı hakkında daha önce yazdığım Amnias River veya Gökırmak Sizce Hangisi? adlı yazıdan sonra yine Durağan’ın eşsiz bir güzelliği olan Bin Mağaralı Kanyon‘dan size bahsetmek istiyorum. İsterseniz önce kanyon demektir onu açıklayalım ardından yazımızın konusu olan Bin Mağaralı Kanyon’a dönelim.kamm09

Bin Mağaralı Kanyon

Kanyon, genel olarak kireçtaşı, kumtaşı gibi suyu kolaylıkla katmanlar içinde görülen, bir akarsunun oyarak oluşturduğu, yamaçları dik, dar koyaktır. Dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Türkçe’de Kapız olarak da bilinir.

Kızılırmak üzerinde bulunan kanyon doğa sporları için eşsiz bir alandır. Tatlı su balıkçılığı ve avlak sahası ile av sevenlerin de ilgisini çekmektedir. Doğa ile iç içe olmak, doğa yürüyüşü ve tırmanışı yapmak isteyenler için ideal bir bölgedir. Kanyon içerisinde bulunan kaynak suları ise çeşitli hastalıklara şifa niteliğindedir.

kamm08Bin Mağaralı Kanyon

Durağan ilçesi Beybükü köyü sınırları içerisinde 10 km uzunluğa sahip olan kanyon, antik çağlardan günümüze uzanan doğa harikasıdır. İçerisinde henüz keşfedilmemiş ve araştırılmayı bekleyen nice dehlizlere ev sahipliği yapıyor.

Kanyon içerisinde irili ufaklı bin civarında mağara bulunduğu, bu mağaraların tunç devrinde insanların yaşam alanı olduğu söyleniyor. Mağaraların bir kısmı doğal bir kısmının ise insanlar kamm07tarafından oluşturulduğunu belirtelim. Kızılırmak nehrinin altından geçen ve antik çağ insanları tarafından yapılmış olan dehliz Bin Mağaralı Kanyon sonunda bulunuyor. Dehlizin bir kısmı tahrip olmuş. Dehliz içerisinde kayalardan oyulmuş merdivenler de görülmektedir.

Yukarıda da belirttiğim gibi Bin Mağaralı Kanyon içerisinde keşfedilmeyi bekleyen mağaralar, yamaç tırmanışları için eşsiz biçimde oluşmuş dik ve sarp kayalar, bu kayalar üzerinde insanı hayrete düşüren yetişmiş çeşitli ağaçlar ve tunç devrinde kalma bir kale bulunuyor.

Kanyonun doğa turizmine kazandırılması halinde turistlere, hiç tatmadıkları kadar adrenalin, korku, keşif, tarih, saygı, acıma ve daha birçok duyguları bir arada yaşayacakları bir macera sözü kamm06verebilirim.

Sinop ili Durağan ilçesi Beybükü köyü sınırlarında, Kızılırmak nehri üzerinde bulunan Bin Mağaralı Kanyon yerli ve yabancı doğa severleri bekliyor.

Kaynak : NİZAMETTİN GÜMÜŞ…

Sinop sıcak haber
Servet Göksu

 

kamm02 kamm10 kamm01 kamm04

 

Boyabat Gündemi hakkında 18253 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.