Cengiz Demirel Yazdı ; BBP Nereye Koşuyor?..

Büyük Birlik Partisi kurulalı üzerinden tam 28yıl geçmiş. 28 koca yıl sonrasında Sinop’taBüyükBirlikParatisitabelasıilkkezasıldıve1.Olağangenelkurulunudagerçekleştirdi.BBP Sinop İl Örgütünün bu ilk genelKurulunaGenelBaşkanlıkdüzeyindekatılımsağlandı. BBP Genel Başkanı MustafaDestici Sinop Merkezin yanı sıra Türkeli veSaraydüzüilçelerinde de gezilerde bulundu.Destici’ninprogramıbasınaulaştığındakısabir sorgulama yaptım. Mustafa Destici İlKongresine geliyordu, gelmesine de Türkeli veSaraydüzü ilçelerini ziyaretne anlamageliyordu?BBP Cumhur ittifakı içinde bir parti. 1980öncesi Ülkü Ocakları Genel Başkanı MuhsinYazıcıoğlu tarafından 28 yıl önce kuruldu. 28yıl önce MHP (MÇP) ile yollarını ayıran ve’milliyetçi-muhafazakar- demokrat’ olaraktanımladığıBBP’yikuranMuhsin Yazıcıoğlu2009’da Kahramanmaraş’ta hala sır perdesiaralanamayan bir helikopter kazası sonucuyaşama veda etti. BBP ile birlikte ÜlküOcaklarına alternatif ‘Alperenler’i dekurduğunubelirtmekteyarvar.Konumuz aslında BBP’nin ve onun kurucuBaşkanının tarihçesi değil,bugünü..BBP’nin Sinop ziyaret programı ilginçti.Örneğin, Destici Türkeli’ye neden gitmekistiyordu? O daha gitmeden yanıtını bulduk.BBPTürkeliİlçeörgütünükuranTürkeli’desağ seçmen üzerinde etkili bir isim, AKPTürkeli eski Başkanıydı!YaSaraydüzü’nedemeli?OradadaAKP’denayrılarak BBP saflarına katılan bir meclisüyesi çıktı karşımıza!Bu ikisi AKP ile BBP arasında alevlenmeyebaşlayanbirateşeişaretmidir?Yalnızcabuiki örnekle bunu söylemek mümkün değil. Ohaldediğerişaretlerebakmaktayararvar!Örneğin;MustafaDestici’ninSinopkonuşması!Ne diyor Destici, “ Cumhur ittifakındaolabiliriz. Ama bu, gerçekleri konuşmamızaengel olamaz.”Neymişpekibugerçekler?“Kanal İstanbul’u bırak, yol, köprü yapmayıbırak, bir yıl vergi alma SGK primi alma. Nevarsa halka ver.” Diyor Destici. Bu sözlerKılıçdaraoğlu’na değil herhalde. “ Kanal dakanal”diyeyırtınan,zamüstünezamyağdıranCumhur ittifakının iki ortağı Erdoğan ileBahçeli’ye…Bunlarla da yetinmiyor Destici…Sinopkonuşmasınıcanlıcanlısalondaizledim. Libya devrik lideri Kaddafi’ye sözügetiriyor. Kaddafi’nin 250 milyar doları yurtdışına kaçırdığındansözediyor.’Yapmayın’diyorişaretlerveriyor.Cumhurittifakı ortağıDestici’ninsözlerihemsert,hemdevolümüyüksek.Hiçummadığımbirkalabalık,sık sık alkışlarla kesiliyor sözleri. Kültürmerkezisalonundayaklaşık500kişi..Destici’nin her sözünde kendini buluyor,bugün yaşadığısıkıntılarıhissediyor…Halkınekonomik bunalımı bir fotoğraf gibi yansıyorsalona… Çiftçinin aldığı mazottaki ÖTV’densöz ediyor, “ traktörle tatile gitmeye mimazot alıyor çiftçi de sen özel tüketimvergisialıyorsun”diyor.Destici’nin konuşmasını dinliyorum, ancakbeynim o konuşmadan çıkan büyükfotoğrafı yakalayabilmenin derdinde…Konuşmasının dörtte üçü Cumhur ittifakınaen üst perdeden! Sinop’un ardından, önceFOXTV.konuşmasıvesonrasındaHatayİlKongresi..Fulü fotoğraf giderek netleşiyor…

BBP,kamuoyuaraştırmalarındayüzde7lerekadar gerilediği görülen MHP tabanınakapılarıaçıyor.BBP, AKP’denkopanlaraadres “ biziz” diyor. BBP bunlarla dayetinmiyor.

MHP’den koparak İYİ Partisaflarınakatılanancakkendilerincearadıklarınıbulamayanlaradaişaretlerveriyor.BBP şu anda dillendirilmese bile bufotoğrafındanetolarakgörülendiğerbirnoktaise Mustafa Destici’nin konuşmalarındasatırlar arasında gizli… Destici “Cumhurittifakına da mahkum değiliz” diyor aslında..Bu tavrıda pirim yapar nitelikte..Tahir Şahin BBP Sinop Kurucu İl Başkanı.BBP Lideri Mustafa Destici’nin çok yakınındave BBP MYK üyesi. Birkaç gün ara ile birgünlüğüneyineSinop’ageldi.GelişnedeniAKP, MHP ve İyi Partiden ayrılmak niyetindeolan küçümsenmeyecek! bir kitle ilegörüşmeler yapmak. Partiye hakim sıfatı ileTahir Şahin tüm Türkiye’de Sinop benzeridurumunvarlığınıaçıklıyor.Sonuçolarak,bunudaTürkiyefotoğrafıiledeğerlendirdiğimizde BBP nereye koşuyordiye sormak mümkün..Ancakşurasıkesinki,BBPlideriDesticiöncelikle AKP ve MHP politikalarındanhuzursuz olan her iki partinin detabanlarına gözü dikmiş durumda!Tüm bunları alt alta koyduğumuzda her şeybir erken seçim işaretimidir?Neden olmasın ki…OlursadaBBP, hem cumhur ittifakının,hemde Millet İttifakının kilit partisi olmaya şimdiden aday..

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17839 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.