Cenazede Dağıtılan Yemek Helal Değildir….

0130cenazeyemek-horz

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasına göre cenazede dağıtılan yemek helal değildir.

Son yıllarda cenaze sahibi evlerde farklı bir adet ortaya çıkmaya başladı. Anadolu’nun bazı küçük illerinde bile cenazenin ilk günlerinde bazen üç gün boyunca çadırlar kurulup pideler dağıtılıyor. Buraya kadar ortada problem yokmuş gibi görünüyor. Ama dikkat edilince insanların yeni bir hurafeye doğru gittiği endişesi de bazı çevreleri ürkütmüyor değil. Öncelikle dinimizde, sünnette bu çadır tutma ve pide dağıtma geleneğinin yeri var mı sorusunun cevabını araştırdık.

Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu’nun kararı şu şekilde: Hz. Peygamber, ölünün kendi ailesinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamamıştır.

Cenazede hangi para ile yemek dağıtmak helal değidir?

Ölen kişinin mirasçıları fakir iseler veya aralarında buluğ çağına erişmemiş çocuk var ise, geriye bıraktığı maldan yemek yapılarak cenazeye gelenlere verilmesi helal değildir. Buna karşılık Peygamberimiz, komşu ve akrabalarının ölü sahiplerine yemek getirmelerini tavsiye etmiştir. (İbn Mace, Cenaiz, 59).

Anadolu’nun küçük şirin bir şehrinde görüştüğümüz kişiler cenaze evlerinde çadır kurulmaz, pide dağıtılmaz ise bunun artık çok ayıp karşılandığını belirttiler. Cenazesi olup acısı taze olan ölü yakınlarının bir de kendilerine gelen ziyaretçileri tabiri caiz ise düğün merasimi gibi ağırlama yükü yüklendiğini söylediler.

 

0207_fahra41

Tabiki halktan aldığımız duyumlara göre cenaze sonrasında yapılan yorumlarda insanlar üzerinde mahalle baskısının oluşmaya başladığı anlaşılıyor. Ölü yakınlarının çadır kurması, pide dağıtması da yetmiyor. ‘Pidenin yanında içecek dağıtılmış mı, o kadar insan cenazeye gelmiş fıstıksız kuru bir helva mı ikram edilir? ‘ gibi çok çirkin dedikodular en az on-beş gün boyunca sağda solda konuşulduğu aktarılıyor.

Orada okunan Kur’an ve ölümü tefekkür ise bu konuşmaların gölgesinde ‘tabi hepimizin başına gelecek’ ifadeleri ile çay yudumlarken geçiştirildiği anlaşılıyor. Bu konuyu ciddiye alıp herkesin cenazesini sünnet ölçütlerinde uğurlaması oldukça yerinde bir karar olacak. İçinde birçok hayırı barından şu nebevi tavsiyeyi ihya edersek kazanacağımız sevap da o derece büyük olur galiba.

Abdullah b. Cafer’den… Demiştir ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Cafer’in ev halkına yemek hazırlayınız. Çünkü onların başına kendilerini meşgul eden bir iş gelmiştir.” (Ebu Davud, Cenâiz, 25-26; Tirmizî, Cenaiz 21; İbn Mace, Cenaiz 59; Ahmed b. Hanbel, 6/380)

0207_fahra40

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 16857 makale
Boyabat Gündemi

33 yorum

  1. Awareness by primary teams and ophthalmology teams in the hospital setting facilitate early evaluation and treatment of patients with ocular GVHD 1. does doxycycline These results suggested co- expression of different ZIKV nonstructural proteins rendered the cells more susceptible to viral infection.

  2. 8 Division of Cardiology, Emory University, Atlanta, Georgia, USA taking lasix and still swelling I had an ultrasound of my nipples and chest area yesterday, the dumbass of a radiologist said I didn t have gynecomastia what s with those red streaks on the sides showing rapid growth of tissue like when one gets fat really fast loses weight too fast but that my left nipple area had something, it s the most painful of the two, he said he didn t know what it was, said maybe it was fatty tissue necrosis and I really didn t like the sound of that

  3. 线上博彩在部分国家属违法行为,本文以产业分析为目的内容仅供参考,文章内相关赌博行为一律与本站无关 gaming info and headlines news sports football 【责任编辑:胡芮秋】 图片说明:(图 網路) 2016年5月,Microgaming应用美国虚拟实境应用技术Oculus Rift发行虚拟现实(VR)游戏,专注于VR轮盘游戏的开发。 【责任编辑:胡芮秋】 图片说明:(图 網路) 【责任编辑:胡芮秋】 图片说明:(图 網路) 线上博彩在部分国家属违法行为,本文以产业分析为目的内容仅供参考,文章内相关赌博行为一律与本站无关 线上博彩在部分国家属违法行为,本文以产业分析为目的内容仅供参考,文章内相关赌博行为一律与本站无关 https://kameronbrft754208.blogthisbiz.com/17848838/神-來-也-麻將-遊戲 安卓下载(135.73MB) 单机,疯狂,二人,血战,总有一种适合您!只有你想不到的玩法,没有做不到的,全新连胡设计,各种记录等你来挑战!【支持单机,不用流量也能玩】游戏包小且不占内存,效果绚丽,拥有华丽视觉效 meganzxpyc.web.app 单机版麻将不要网络也能玩的游戏有什么呢?麻将游戏的玩法超级的丰富,想怎么玩都可以哦,在这款游戏中各位玩家们可以选择到你所喜欢的游戏挑战。丰富的玩法为大家带来。各种精彩的游戏 神来也麻将的游戏福利非常多,玩家也都是俊男靓女,游戏运行流畅,欢迎喜欢的朋友下载体验! 宅神爷麻将2020-04-02 34 MB下载 单机麻将无需登录心。;2、。特。别关。心。工作情况。,但对下属的情绪、发展等漠不关。心;3、既非常关。心下属的情况,也。非。常关心工。作的。过。程。和。结果;。4、对下。属特别

  4. Disease free survival was defined as the time from enrollment to the detection of recurrence of breast cancer, contralateral breast cancer, secondary malignancy, or death by any cause bumex vs lasix Anastrozol Sandoz does not possess any progestogenic, androgenic, or estrogenic activity

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.