Boyabat’tın En Büyük Köyünde İhtişamlı Cami İnşaatı Devam Ediyor…….

Cami bünyesinde, mutfak da unutulmamış. Mutfaktaki düzen ise ev mutfağından farksız. Mutfak dolabı, tezgahı ve yeni alınan derin donduruculu buzdolabı da hayli ilginç. Camiye gelen misafirlere ikramın üst seviyede olması için pek çok incelik, iyiden iyiye düşünülmüş.

Edinilen bilgiye göre, cami avlusu içerisinde çocuk oyun parkı da, proje kapsamında. Ayrıca, cami alt katında, itikaf ibadeti ve yatılı misafir ağırlama için gereken hususlar da proje içerisinde. Çift minare yapımı tamamlandıktan sonra, mahya gerilerek, her gece bir mesaj verilmesi hususu da, projenin bir başka ayağı. Halihazırda, projektör cihazının ve duvar perdesinin yerleşme düzenini farkedince, cami derslerinin ve yaz kurslarının en iyi şekilde idame edilmesi için, caminin, teknolojik imkanlardan mahrum bırakılmayacak şekilde projelendirildiği görülüyor.

İç sıvası tamamlanmış olan caminin, toz mozaik taraklama sanatı kullanılacak dış cephe çalışmaları devam ediyor.

Cami İmamı ve Dernek Başkanı Hasan Etyemez, cami mimarisi hakkında bilgiler verdi:”Mayıs 2015’te temelini attığımız Millibey Mahalesi Camiimizin inşaatı hızla devam etmektedir.3 kat, 8 kubbe ve 2 minareden müteşekkil planlanan camimizin kubbe kaplaması altın ve gümüş renk alüminyum, pencerelerin 46 adeti vitray, kubbe çemberinin kaplamasız alanı ve dış cephe altın rengi toz/pirinç mozaik işçiliği ihtiva etmektedir. Kesme taş deseni elde etmek için yapılan kesikler ise balmumu rengindedir. Cami iç yapısında; çini, ince kum sıva üzerine hat-nakış süslemeleri ve bakır malzeme kapı işçiliği düşünülmüştür.Mahfel kat; pencereleri 4 balkon cam ve tavanı 6 kubbeden ibarettir. 1 x 3 ebatında öne çıkık müezzin mahfeli ile beraber 56 metrekarelik alan, 184 cemaat kapasitelidir.2. kat; minber, mihrap, kürsü, imam odası, son cemaat yeri ve dış sahanlıktan ibarettir. Dış sahanlık, cami ana binasından dışarı çıkık, aynı zamanda ayakkabılıktır ve tavanı 8. kubbedir. Bu katın Pencereleri pvc’dir. 135 metrekarelik alan 445 cemaat kapasitelidir.Cami toplam ibadet alanı, mahfel katla beraber 629 kişiliktir.Zemin kat; 2 bay wc, 2 bayan wc, 10×2 musluktan oluşan şadırvan, mutfak ve 81 metrekare toplantı salonundan oluşmaktadır.Cami, yaklaşık 450 metrekare alana sahiptir.

 

Cami inşaatında; ana kubbe pencerelerinden başlayarak, pek çok sanatsal inceliklerin, inşaat tamamlandığında ve açılışta su yüzüne çıkacağını vurgulayan Etyemez, şimdilik sadece, ana kubbedeki 16 pencerenin, tarihte kurulmuş 16 büyük Türk Devletine vurgusunu işaret etmekle yetindiğini söyledi.

Cami inşaatında, Ülkemizin muhtelif köşelerinden yardım elini uzatanlara şahsı ve dernek yönetimi, cemaati adına şükranlarını sunduğunu ifade eden Etyemez, yarım kalan işlerin tamamlanabilmesi için, halkımızın yardımlarını esirgememelerini rica ederek, cömertliklerinin mükafatlarını ziyadesiyle görmelerini, her daim Cenab-ı Allah’tan temenni ve niyaz ettiğini ifade etti.

Henüz tasarımı devam eden, www.millibeyder.org cami web adresinden, dernek yönetimi, iletişim ve banka hesap numaraları da dahil, cami ve inşaatın güncel durumuna dair her hususu takip edebileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak : Boyabat Bülteni

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18315 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.