Boyabat’ta Şehitler ve Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatark’e mareşallik rütbesi ve gazilik ünvanı verilmesi münasebetiyle 2003 yılından bu yana yapıla gelen Şehitler ve Gaziler Haftası Anma etkinliklerinden biri de yurt genelinde olduğu gibi  Boyabat’ta yapıldı.

 

Anma törenine Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Erdal Uçar ve Belediye Başkan Vekili Nezli Coşkun’un yanı sıra daire amirleri siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, hayatta olan gaziler ile şehit ve gazi yakınları ile halktan katılım oldu.

 

Program Boyabat Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk anıtı önünde saat 11.00’de başladı. Saygı duruşu vi İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören günün anlam ve önemini belirten konuşma J. Astsb. Kd. Çavuş Haldun Mızrak tarafından yapıldı.

 

Daha sonra Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkan vekili tarafından gaziler ve şehit ve gazi yakınlarına çeşitli hediyeler verildi. Program şehit ve gazi yakınlarına Kalebağı tesislerinde verilen yemek ile son buldu.  Yemekte kısa bir konuşma yapan Boyabat Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney: “Ülkemizin konuşlu bulunduğu bölge kilit öneme sahip olan ve bölgeyi kontrol altında tutma imkanı sağlayan bir bölgedir. Böyle bir yerde bulunmak güçlü bir devlet olmayı gerektirir. Eğer sizde bu güç yoksa, hiçbir şekilde kontrolü sağlayamazsınız. Ülkemiz ve milletimiz bu yönüyle güçlü olduğu için bu bölgede hayatiyetini sürdürebilmektedir. Ancak özellikle dış güçler bu bölgedeki kontrolü ele geçirebilmek için bizi zayıf düşürme gayreti içindedirler. Bunu yapabilmek için de ülke içinde rahatsızlık yaratma çabalarına girmektedirler. Eğer içerde bir huzursuzluk varsa dışarı ile gerektiği şekilde meşgul olamazsınız. Ülkemizin bir bölümünde  uzun yıllardır süren terör ortamını bu anlamda değerlendirmek gerekir.” şeklinde konuştu.

 

Güçlü devletlerin ve büyük milletlerin arkasında dayanması gereken manevi bir güç olması gerektiğine işaret eden Kaymakam konuşmasının devamında Devletin bu anlamda gerek maddi gerekse manevi olarak şehit ve gazi ailelerinin arkasında olduğunu söyledi ve“Şehit ve Gaziler Gününde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir keyif alıyoruz. Bu davetimize geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz “ dedi.

Kaynak;B.Manşet

4

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17324 makale
Boyabat Gündemi

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.