Boyabat’ta Mekke’nin Fethi Coşku İle Kutlandı………

Programa Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş,Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı,Ak Parti Boyabat İlçe Başkanı Ferhat Yıldız,Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşların gösterdikleri yoğun ilgi dikkat çekiciydi.

Program İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Döndü Hanım Kur’an Kursu öğrencilerinden Elif Nur KUŞ Fetih Süresini okudu. Küçük yaşına rağmen yaptığı başarılı Kur’an Tilaveti herkes tarafından memnuniyetle karşılanan minik öğrenci büyük beğeni topladı.

Boyabat Sivil Toplum Kuruluşları,Boyabat Gençlik Merkezi ve Boyabat Belediyesi Platformu adına Cihannüma Sinop Başkanı İbrahim Açıkgöz Açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında “Asımın nesli, diyordun ya… Nesilmiş gerçek! Çiğnetmedi namusunu… Çiğnetmeyecek!
15 Temmuzda kahraman halkımız; Şehit oldu, Gazi oldu çiğnetmedi vatanımızı ve namusumuzu. Bundan sonra da çiğnetmeyeceğiz! 15 Temmuz Şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allahtan Rahmet geride kalanlarına sabrı cemil niyaz ediyorum. Tüm Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.
Sayın, Vekilim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Doç. Dr. Abdulkadir TEKİN Hocam, Siyasi Partilerimizin Temsilcileri, Sayın, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerimiz, Değerli basın mensupları siz Saygıdeğer katılımcılar ; Ensar Vakfı Boyabat Şubesi, Eğitim Bir-Sen Boyabat Temsilciliği, Diyanet Sen Boyabat Temsilciliği, Toç Bir-Sen Boyabat Temsilciliği, Boyabat İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, Boyabat İHH Derneği, Boyabat Kur’an Kursları Derneği, Cihannüma Derneği Sinop Temsilciliğinden oluşan sivil toplum Platformu , Boyabat Gençlik Merkezi ve Boyabat Belediyesinin birlikte düzenlemiş olduğu Mehmet Akif Ersoy Mefküresi ve Mekke’nin Fethi programına hoş geldiniz.
Bizler çeşitli sivil toplum kuruluşları olarak farklı zamanlarda farklı programlarla siz değerli Halkımızın huzuruna çıktık, sahalara meydanlara indik hep Hakkın, hakikatin ve mazlumun yanında; zulmün ve zalimin karşısında olduk. En büyük karşı duruşumuzu 15 Temmuz darbe girişimine ve sonrasındaki tuttuğumuz nöbetlerimizle gösterdik.
Aralık Ayı başında Boyabat’ta oluşturmuş olduğumuz Sivil toplum Platformu ve Boyabat Belediyesi ile birlikte Boyabat İHH Derneği öncülüğünde; zalim Esad’ın zulmüne maruz kalan Halepli, Suriyeli kardeşlerimize kısa sürede 3 tır un toplanmış ve bizzat arkadaşlarımız tarafından yerine ulaştırılmıştır.
Bu akşam da burada rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıl dönümünde, onun fikirlerini ve ideallerini anlayabilmek ve yeryüzünde Tevhidin timsali ilk Mâbed olan Kâbe’nin bulunduğu şehir Mekke’nin Fethinin sevincini yaşamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Bundan sonra da inşallah çeşitli faaliyetlerle huzurunuzda olmaya devam edeceğiz.
Bizlere yaptığımız Çalışmalarda desteğini esirgemeyen Sayın Millet Vekilimiz Nazım Maviş’e, Belediye Başkanımız Şefik Çakıcıya, Bizleri kırmayarak buralara gelme nezaketini gösteren Sayın Yard. Doç. Dr. Abdulkadir Tekin hocamıza, İlçe Müftümüz İsa Sağlama, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, STK Temsilcilerimize ve üyelerine, Öğrencilerimize, emeği geçenlere, Siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor ve programımızın hayırlara vesile olmasını Cenabı Allahtan diliyor, saygılar sunuyorum.”

Boyabat İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden M.Sadık Köroğlu Sevgiliye adlı şiiri okudu.Merkez Kur’an Kursu Öğreticisi Eyüp Çelebi ve öğrencileri tarafından ilahiler seslendirildi. Sefa Cami Kur’an Kursu Öğrencilerinden Zeynep Küçükbaş Dua şiirini okudu.

Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş tarafından gecenin önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi.Konuşmasında ” Öncelikle sizleri böyle bir günde burudu olmayı tercih ettiğiniz için kutluyorum. Mekke’nin Fethi bir şehrin topla tüfekli ele geçirilmesi demek değildir. Mekke’nin Fethi gönüllerin Fethidir. Mekke dinimize göre şehirlerin anasıdır. Hicret bir kaçış değildir, sadece daha güçlü geri dönebilmek adına bir gidiştir.” dedi.

Yine Sefa Cami Kur’an Kursu öğrencilerinden oluşan Kardelen İlahi Grubu tarafından ilahiler okundu.

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Burcu Tunç tarafından milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a ait Bülbül adlı şiir seslendirildi. Şiir esnasında katılanların duygulandığı gözlemlendi.

Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Abdülkadir Tekin Mekkenin Fethi,Mehmet Akif Ersoy ve Yılbaşı kutlamalarıyla ilgili  konuşmasını gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Tekin; “Mekke’nin Fethi Hudeybiye Antlaşması ile birlikte başlayan bir süreçtir. Başta Hz. Ömer olmak üzere bir çok sahabe karşı çıkmasına rağmen Allah Resulu bu antlaşmayı kabul etmiştir. Çünkü peygamber bir rüya görmüştü. Rüyasında kendisi ve sahabesinin traşlı bir şekilde tavaf yaptığını görmüştü. Bu rüyasından dolayı kafirler peygamberimize iftiralar attı. Ama bununla ilgili Fetih suresinde şu mealde ayet indi,”Andolsun ki Allah, elçisinin rüyasını doğru çıkardı. Allah dilerse siz güven içinde başlarınızı tıraş etmiş ve saçlarınızı kısaltmış olarak, korkmadan Mescidi Haram’a gireceksiniz. Allah sizin bilmediğinizi bilir. İşte bundan önce size yakın bir fetih verdi.”. Ayetin devamınıda sizlerle paylaşayım, “Muhammed (sav) Allah’ın elçisidir. Onun yanında bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün. Allah’tan lütuf ve rıza isterler. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır. Bu, onların Tevrat’taki vasıflarıdır. İncil’deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ziraatçıların da hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.”

Peygamberimizin Hudeybiye antlaşmasını imzalaması Peygamberimizin ne kadar feraset sahibi olduğunu gösterir. Çünkü anlaşmaya göre müslüman olup medineye gelenler mekkeli müşriklere geri iade edilecek, Ama müslümanlıktan dönüp Mekkelilere gidenler geri iade edilmeyecek. Antlaşma imzalandıktan sonra müslümanlara Mekkeli müşrikler saldırdı ve antlaşma bozuldu. Peygamberde yanında 10 bin kişilik bir ordu ile Mekkeye yöneldi. Ufak tefek olaylar dışında hiçbir olay olmadan Mekke fethedildi. Allah resulu Kabe’de ki 360 putu “De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkûmdur.” ayetini okuyarak tek tek kırdı.Peygamberimiz Mekkeye girerken öyle kibirli başı dik bir şekilde değil boynunu yana bükerek girdi. Fetihten sonra Mekke’de müslümanlara zulmeden, onlara sosyal baskı ve türlü işkenceler yapan kafirler kendileri hakkında verilecek hükmü bekliyorlardı. Allah Resulu “Hür ve serrbestsiniz dedi.” Kur’an da Mekke’nin Fethi ile ilgili ayrıca sıksık namazlarımız da da okuduğumuz “Allah’ın yardımı ve zaferi geldiği, Ve insanların bölük bölük Allah’ın dinine girmekte olduklarını gördüğün vakit ,Rabbine hamdederek O’nu tesbih et ve O’ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.” Nasr Suresi de inmiştir.” dedi.

Tekin daha sonra Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bilgiler verdi. Tekin “Mehmet Akif’in Asım Nesli dediği kimdir? Mehmet Akif’in Asımın Nesli olarak nitelendirdiği kişi Peygamber döneminde yaşamış ve Resulullah tarafından bir beldeye dini islamı öğretmesi için gönderilmiş ancak yolda mekkeli müşrikler tarafından şehit edilmiş Asım Bin Sabit’tir. Asım bin Sabit bir savaşta Mekkeli Müşriklerden bir kadının iki oğlunu öldürmüştü. Kadın ise bunun üzerine Asım Bin Sabit’in kafatasından şarap içmeyi kendisine nezretmişti. Kim bana Asım Bin Sabit’in kellesini getirirse ona 100 deve vereceğim demişti.


100 deve şimdi ki 100 mercedes değerinde. Bunun üzerine Asım Bin Sabit’i şehit eden müşrikler onun kafasını almak için yanına yaklaştılar. Ancak Asım Bun Sabit ” Ya Rabbi benim bedenimi şehit olduktan sonra bu müşriklerden koru.” diye dua etmişti. İşte u dua üzerine önce arılar sonra ise yağan yağmur ile Allah Asım Bin Sabit’i onlardan korudu.”

Konuşmasının sonunda ise Yılbaşı ile ilgili bazı uyarılar yapan Yrd Doç. Dr. Tekin bunun bir hristiyan bayramı olduğunu belirtti ve “Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.” ayetini okudu. Konuşmasının sonunda ise Mehmet Akif Ersoy’un yu şiirini okudu;

Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum?
Baktım da etrafıma yalnızım, ağladım durdum.
Bir mânâ veremedim, şu Milâdî yıl başına!
Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına!
Çevirdim başımı, nereye ettimse bir nazar.
Gördümki, noel için hazır, yer-yer çarşı-pazar.
Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete.
Heyhat! Duyuramadım, ne Âhmed’e ne Mehmed’e.
Ey Âlem-i İslâm’ın baş tacı, büyük Türkiye!
Mukaddesatı unuttun, Avrupa diye diye!

Yurdumu işgal eylemiş, şu garbın safsatası, Kiminin maymunu var, kiminin “Noel babası!”
Anladım, zaman geçmekte bugün dünden de beter.
Kim bilir? Yarın ne hâle düşecek bu şaşkın beşer.
Kulaklar tıkanmış, gözlere çekilmiş perde.
Nankör adam, fazilet arıyor geçmiş giderde.
İslâmdır bu vatanın dini, kitabı Kur’an-ı Kerim’dir.
Müslümanın bayramı, Ramazan ve Kurbandır.
Kalamaz bu böyle Fatihin, Yavuzun diyarı, Noel kutlamada, geçerek hiristiyanları.

Maziyi düşündüm de, hayran oldum istiklâle Ecdadıma söz verdim, varmak için istikbâle, Çanakkale’de şehidlerim kefensiz yatıyor!..
Sakarya’nın rengi, hâlâ kıpkızıl kan akıyor!..
Şehidlik, gazilik şerefidir Müslümanların.
Düşmanlara alkış tutmak, işidir alçakların.
Şu alçakça yaşayanların aklına yanayım.
Gel ölüm gel, neredesin? Kanımla yıkanayım!
İstemem bu hayatı, Sultan etseler cihanda.

Ölürüm, şerefimle yatarım, toprak altında.


Konuşmonın ardından Anadolu İmam Hatip Öğrencilerinden Nazmi Aktaş ve Hakkı Kirenci tarafından kısa süreleri okudular. İlçe Müftüsü İsa Sağlam’ın okunan Hatimlerin duası yapıldı.

Program fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

Kaynak : Boyabat Bülteni

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18366 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.