Boyabatlı “Son” Sepetçi, Kendisi Ördü, Kendisi Satıyor…

Kimi Unuttu, Kimi Dün Gibi Hatırlıyor, Belki De Bir Döneme Damgasını Vurmuş, Türkülere İlham Olmuş, Birçok Aileye Soyadı Olarak Verilmiş.

Günümüzde Unutulmuş Görenler Hey Gidi Günler Diyerek İç Geçirir. Tabiki Sepetçilikten Bahsedeceğiz. İlçemizde Unutulmuş Bu Mesleği Yaşatmaya Çalışan Bir Sepetçi Ustası Mehmet Kara.

Mehmet Ustayı Bizler Daha Çok Zurnacı Olarak Biliriz, Fakat Onun Bilinmeyen Birçok Yönü Var, Mehmet Usta Aynı Zamanda Belediye Personeli Su İşlerinde Görevli, Bizim Kesintisiz Su İhtiyacımızı Sağlıyor.

Mehmet Ustanın Bir Yönü De Yukarıda Yazdığımız Gibi Sepet Ustası. Günümüzde Artık Poşet Kullanıyor, Doğaya Son Derece Zararlı Olan Naylondan Yapılan Aynı Zamanda Sağlığımızı Tehdit Eden Poşetler Artık Para İle Veriliyor.

Bizim Atalarımızın Kullandığı Son Derece Sağlıklı Piç Fındık Ağacından Yapılan Sepetler Şimdilerde Dekorasyonda Kullanılsa Da Gelecekte İnanıyoruz, Ekolojik Yaşamda Baş Tacı Olacak.

Pazar Sepeti, Yumurta Sepeti, Meyve Sepeti, En Büyüğü Hey Diye Bilinen Saman, Ot Taşınan Sırt Sepeti, Aklımıza Gelen Geçmişte Atalarımızın Kullandığı Birkaç Çeşidi.

Son Sepetçi Ustası Mehmet Kara (Zurnacı Kara Mehmet) Her Şeye Rağmen Bizim İçin, Sağlık İçin Üretmeye Devam Ediyor.

Sepet Sipariş Ve Bilgi İçin” Gsm ; 0(543) 481 31 95

bu bir “Ömer Aytekin” haberidir

Boyabat Gündemi hakkında 18253 makale
Boyabat Gündemi