Boyabatlı Öğrenciler “Şehrimi Geziyorum, Tarihimi Öğreniyorum” Projesi İle Sinop’u Gezdiler…

Sinop Tanıtım, Doğa, Kültür, Turizm Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmeye uygun görülen “Şehrimi Geziyorum, Tarihimi Öğreniyorum” projesi kapsamında Boyabat ilçesinden gelen 30 ortaokul öğrencisi, 30 Kasım Sinop Deniz Şehitleri Anma Törenlerine katılarak, Sinop’un tarihi yerlerini gezdi.

Proje kapsamında öğretmenleri gözetiminde Sinop’a gelen öğrenciler ilk olarak İl Genel Meclis Başkanı ve Sinop Tanıtım, Doğa, Kültür, Turizm Derneği Başkanı Yakup ÜÇÜNCÜOĞLU tarafından İl Genel Meclisinde ağırlandı. Burada meclis üyelerinin sıralarına oturan çocuklara Meclis Başkanı Yakup ÜÇÜNCÜOĞLU tarafından meclis çalışmaları ile 30 Kasım Sinop Baskını ve Deniz Şehitleri hakkında bilgiler verildi.

Daha sonra 30 Kasım 1853 yılında Sinop limanında, Rus baskınıyla şehit düşen askerlerimizi anmak için düzenlenen törenlere katılan öğrenciler, Sinop Valisi Sayın Erol KARAÖMEROĞLU ile bir araya geldi.

Ardından kent merkezinde tarihi mekanları ve kültürel bölgeleri daha önce hiç görme fırsatı bulamayan ortaokul öğrencileri, proje kapsamında Tarihi Sinop Kalesi, Paşa Tabyaları, Hamsilos Tabiat Parkı, Şahin Tepesini ve Seyit Bilal Türbesi gibi tarihi ve kültürel mekânları görme fırsatı buldu.

Öğrencilerin büyük sevinç ve heyecan duyduğu gezi programında, aralarında hiç deniz görmemiş veya tekneyle denize açılmamış çocuklara yönelik, tekne turu gerçekleştirildi.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18247 makale
Boyabat Gündemi