Boyabat’ın Liseli Çocukları Çöpten Öyle Şeyler Yaptılar ki…

ŞEHİT ERSOY GÜRSU ANADOLU LİSESİ’NİN SIFIR ATIK PROJESİNDE ATIKLARIN SERAMİĞE DÖNÜŞÜMÜ

Mili Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfının iş birliği ile sürdürdüğü Sıfır Atık Eğitim Projesi kapsamında hazırlanan etkinliklerde 5D modeliyle çocuklara “sıfır atık” kavramının tanıtılması, bu kapsamda çocukların günlük yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda farkındalık sağlanması hedeflenmektedir.

Doğal varlıkların doğru kullanılması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modeli; “Düşün, Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşuyor.Sıfır Atık Projesi kapsamında okulumuz Boyabat Şehit Ersoy Gürsu Anadolu Lisesi öğrencileri 5D modeli; “Düşün, Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” prensiplerinden yararlanılarak Görsel Sanatlar alanında 3 boyutlu kazanımları içeren seramik çalışmaları kâğıt atıklarından oluşturmuşlardır.

Çalışmada 36 öğrenci çalışması bulunmakta olup, öğrenciler kâğıt atıklarını günlük hayatta kullanılabilir seramik çalışmalarına dönüştürmüşlerdir. Proje sayesinde öğrencilerde sıfır atık bilincinin gelişmesinin yanında 3 boyutlu kazanım elde etme, seramik alanını tanıma fırsatı da oluşmuştur.

Bu projedeki çalışmalarından ve göstermiş oldukları özveriden ötürü, başta Öğretmenimiz Şebnem İNAN ERİŞ olmak üzere, tüm katılımcı öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17821 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.