Boyabat Pancarı 10 Yıl Aradan Sonra Geri Dönüyor , Köylünün Yüzü Gülecek…

Yerli Üretime destek vermek üzere Boyabat Kurusaray Köyü Muhtarlığı önderliğinde geçtiğimiz günlerde Kastamonu Şeker Fabrikası yetkilileriyle pancar üreticiler arasında bir sözleşme imzalanmış ve 2022 yılı tarım sezonunda pancar ekimi yapılacağı bildirilmişti.

Türkşeker Kastamonu Şeker Fabrikası Müdürü İrfan KANTÜRK, Şeker-İş Kastamonu Sendika Başkanı Ali ÇUFADAROĞLU, Ziraat Odası Başkanı Cemil ELMACI,Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı’ yı makamında ziyaret ederek 2022 yılında Boyabat’ta pancar üretiminde çiftçilerin alınteri ve emeğini koruyan alım politikaları ve destekleri konuşuldu.

Yapılan konuşmanın sonunda..✳ Pancar ekimi yapan çiftçilerimiz dönüm başına yaklaşık 6-10 ton arası mahsul elde edebilmektedir.

2022/2023 üretim döneminde şeker pancarı fiyatı 875 TL/ton’dur.✳ Üreticilerimizin teslim ettiği her ton pancar için 50 TL yaş pancar posası bedeli ve 25 TL/ton kota tamamlama primi.✳Üretim ve hasat döneminde 4 nakdi avans✳18 TL/ton olan nakdi avans tutarı %100 artışla 36 TL/ton✳ Çiftçilerimize istihkak olarak verilen posa oranı da %20’dir.

Haber Merkezi-

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17836 makale
Boyabat Gündemi