Boyabat CHP Kadın Kollarının “Dünya Kadınlar Günü” Mesajı….

????????????????????????????????????

08 Mart 2016 Pazartesi günü Boyabat Cumhuriyet Halk Partisi kadın Kolları başkanlığı  “8 Mart Dünya Kadınlar günü” dolayısıyla parti binasında açıklama yaptı. Açıklama şöyle

 “Bugün Dünyanın Kadınlar Günü olarak kutladığı, bizim ise siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak andığımız,  kutladığımız 8 Mart tarihi kökenine de atıf yaparak, 1857 yılının 8 Mart’ında daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayıları 40 bini bulan emekçi kadınlarımızı manevi şahıslarında selamlıyoruz. Bu grev sırasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.

           8 Mart’ın derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de bir haftalık bir geri gidişle içinde olduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz.  Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılının 1 Mart’ında Latife Hanım’ı yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ne getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır açtığını hatırlatıyoruz. Yine 1935 1 Mart’ında TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 5 dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının milletvekili olarak meclis sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu dev adımları atan Ulu Önderimizi Şükranla ve minnetle anıyoruz.

         Kadın gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşullarıyla değil, toplum içerindeki başarısıyla, fedakâr duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki olamazsa olmazlığıyla anlayacağı bir Türkiye için çalışıyoruz.

       Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun ve gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişim ve gelişiminde kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir

      Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır. Bu nedenledir ki kadın, omuzlarındaki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla sorunlu tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır”

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18194 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.