Boyabat Belediyesi Konak Satın Aldı….

160512_ev7
Boyabat Belediyesi tarafından, ilçe turizmine kazandırılmak üzere yeni bir konak daha satın alındı.
İlçemizin en güzel ve en özellikli konaklarından biri olan İsmail Eski Konağı’nın anahtarı yapılan törenle Belediye Başkanı Şefik Çakıcı’ya teslim edildi.
Devir teslim törenine Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ile konak sahipleri adına Yusuf Eski ve Mahmut Coşkun katıldı.
Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, şehrin tarihi yapısını ortaya çıkarmak açısından konakların turizme kazandırılmasının önemli olduğunu belirtti.
Konağın maliyet bedeli 140 bin TL
Başkan Çakıcı, “Boyabat; Kalesi, yer altı şehri, konakları, bazaltları, çarşısı, kaya mezarı ve diğer materyalleri ile zengin bir tarih ve kültür şehri. Belediye olarak ilçemizin tarihi ve kültürel yapısını ortaya çıkarmak, medeniyetler şehri Boyabat’ımızı turizme kazandırmak adına yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu açıdan Boyabat’ın en güzel ve en özellikli konaklarından biri olan İbrahim Eski Konağının satın alınarak turizme kazandırılmasını önemli buluyoruz. Geç Osmanlı Dönemine ait bu konak bizim Çay Mahallesi diye tabir ettiğimiz, Boyabat’ın ilk yerleşim yeri olan bölgenin tarihi dokusunu ortaya çıkarmak ve yakın zamanda çalışmalarına başlayacağımız sokak sağlıklaştırma projemizin ilk adımını oluşturuyor. İnşaallah ilçemiz için hayırlı olur. Ayrıca “İsmail Eski” konağının sahipleri adına bu gün burada bulunan, Yusuf Eski ve Mahmut Coşkun Beylere teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizde ki tarihi dokuyu ortaya çıkarma adına çalışmalarımız hızla sürecek, Abad Şehir Boyabat turizmden hak ettiği payı alacaktır” diye konuştu.
Boyabat Belediyesi tarafından140 bin TL’ye satın alınan konağın devrinin gerçekleşmesi ile birlikte turizme kazandırılması için çalışmalara başlanması planlanıyor.
160512_ev4 160512_ev3 160512_ev6

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18318 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.