Belediye Başkanı Baki Ergül’e İmarda Usulsüzlük Soruşturması…..

ergün

Sinop Belediyesine İmarda Usulsüzlük yaptığı gerekçesi ile yıllarca Sinop Belediyesinde görev yapan Şehir ve Bölge plancısı tarafından suç duyurusunda bulunulduğu ve Savcılığın dosyayı kabul ettiği ortaya çıktı.

Hafta sonu Sinop Halk Eğitim Merkezinde Sinop Çevre Dostları Derneği tarafından düzenlenen “Yaşanabilir Çevre İçin, Sinop ve Sinoplu’ya saygılı imar planı” adlı panele konuşmacı olarak katılan, Sinop Belediyesinde uzun yıllar görev yapmış Şehir ve Bölge Plancısı Oya Asak, ‘Sinop Belediyesine İmarda usulsüzlük yaptığı’ gerekçesi ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu ve dosyanın halen açık olarak devam ettiğini ifade etti.

Panelde konuşan Şehir ve Bölge Planlayıcısı Oya Asak şunları söyledi;

‘Sinop Belediye Başkanı’nın kendi yerinde 03.12.2013 tarihinde 163 sayılı Belediye Meclis kararı ile yaptırdı ve kamu yararı olmayan, sekiz maddede imar planı yapım esasları, şehircilik ilke ve esaslarına aykırı bir plan değişikliği vardı. Bu plan değişikliğini 29 gün Sinop Belediyesi panosuna giderek, asıldı mı? Asılmadı mı? Diye kontrol ederek her gün gittim. 30.cu günü Sulh Hukuk Hakimliğine müracaat ederek, bu planın ne sitede ne de ilan panosunda olmadığına dair keşif yaptırdım ve diğer usulsüzlüklerle birlikte Cumhuriyet Savcılığına müracaat ettim.

DOSYA SAVCILIKTA!

Bölge ve Şehir Plancısı Asak konu ile alakalı Nisan ayında Bir müfettiş geldiğini söyleyerek; bütün bunların tamimiyle aynen benim müracaat ettiğim gibi, usulsüzlükleri belirlediğim gibi suç unsuru teşkil ettiğini belirtti. Şu anda halen devam etmekte bu durum. Bu dosya Savcılıkta açık beklemektedir.

BAŞKAN GERÇEKTEN BÜYÜK USULSÜZLÜK YAPTI!

Bölge ve Şehir Planlayıcısı Oya Asak konuşmasının sonunda Sinop Belediye Başkanın yolsuzluk yaptığının altını çizerek; ‘Baki bey, 7 kuruşluk bir menfaat sağladımsa diyor ama, işte sağladığı ve şu dosyada kanıtları ve belgeleri var. Gerçekten çok büyük bir usulsüzlük yaptı. Çünkü, taşıyıcı trafik yolunu bir üst kısma aktardı, yani kaydırdı ki kamuya yararı yoktu ve o şekilde yolun sanki labirent gibi yukarıya kaldırılması mümkün değildir Şehir planlaması açısından. Bunun nedeni şuydu; daha fazla yatayda ve dikeyde mülkiyet sahibi olabilmek, daha fazla kat kazanabilmek ya da daha fazla yapılaşmayı elde edebilmekti. Ben bunu kendi arsasında, iki tane arsası var. 36 ve 28 pafta 36 ve 39 nolu parseller ve kimse şu halkımız görmesin diye ilan panosunda gerekçesiz meclis kararıyla ve ada, pafta, parsel numaraları ile özellikle belirtmeden, kendi arsası içerisinde Nedime Can ve kendi çocukları hissedar olmasına rağmen kendisinden yasa gereği muhafakat alması gerekirken almadı. Bunların hepsi dosya mevcuttur’

7 KURUŞLUK MENFAATİM VARSA BIRAKIRIM!

Öte yandan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı açıklamada ‘7 yıllık belediye başkanlığı süresince kendine 7 kuruşluk menfaat sağladı’ desin o kadar da büyük bir insanım yarın ben bu işi bırakırım. Hepinizden de özür dilerim. Ben bu kadar da iddialı biriyim. Benim geldiğim yer belli, çalıştığım yerler belli, yaptığım işler belli’ diye konuştu.

Haber: Ajanssinop- Sinop Sıcak Haber

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18321 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.