Başörtü Raporunu Sinoplu Müdür Hazırladı

rapor

Kılık – kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak görev yapması ile ilgili olarak başlatılan inceleme sonucu Sinoplu İbrahim Irmak tarafından hazırlanan raporda ilginç saptamalar yer aldı.

BU RAPOR SES GETİRİR…

Kocaeli Darıca’da okul öğretmenlerinin kılık – kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak görev yapması ile ilgili olarak başlatılan inceleme sonucu oluşturulan raporda ilginç saptamalar yer aldı. Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazıları ile Darıca Kaymakamlığı tarafından inceleme için görevlendirilen Sinop Durağanlı olan Darıca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Irmak tarafından hazırlandı.

 

Şikayete konu olan okullarda Eğitim Bir Sen’e bağlı bayan öğretmenlerin okula türbanlı, erkek öğretmenlerin ise kravatsız olarak geldikleri tespiti yapılırken, bunu şahsi görüşleri olarak değil sendikanın eylem kararı çerçevesinde yaptıklarına dikkat çekiliyor. Raporda 15 tr1 sayılı İLO sözleşmesine dikkat çekilerek “Sendikanın Kılık Kıyafet Yönetmeliğinin değiştirilmesine yönelik olarak başlattığı eylemin üyelerinin çıkarlarını savunmak için başlattığı bir eylem olduğu, anayasanın eşitlik ilkesine dayandırıldığı”na vurgu yapılıyor.

Raporun sonuç bölümünde ise; toplum içerisinde ağırlıklı olarak görülen başörtülü kadın olgusuna yapılan vurgu ile başörtülü öğretmenleri herhangi bir yadırgamanın olmadığına dikkat çekilerek, serbest kıyafet giyince moral motivasyonunun arttığı ve bunun kişisel mutluluğu arttırmasına paralel olarak ilerleyen dönemde eğitim kalitesinde iyileşme sağlayacağına dikkat çekiliyor. Bireylerin özgürlüğünün kişisel performansı arttırıcı özellikleri olduğu bilinmekte olmasına rağmen özellikle başörtüsü takamama nedeniyle bir çok kadın kamu görevlisinin kendisiyle çelişki yaşadığı ve buna mukabil psikolojik sorunlar yaşadığı gözlemlendiğini bununda mevcut uygulamalar ve yönetmelik nedeniyle kamu görevlisi bir çok kadın mutsuz bir hayat sürmektedir. Kişilerin problemleri çözüldükçe daha mutlu ve müreffeh bir toplum oluşacağı aşikardır” ifadesine yer verildi.

Raporu çarpıcı kılan ise kılık kıyafet yönetmeliğine yapılan vurgu oldu. Raporda; “Kılık-Kıyafet Yönetmeliğinin yerel ölçekte belirsizlikler ve yıllardır süre gelen eski uygulamalar neticesinde çıkardığı sıkıntılar nedeniyle çağın şartlarına, milletimizin değerlerine, demokrasinin gereklerine ve toplumun genel beklentilerine uygun olarak değiştirilmesinin kamu idaresinde verim ve kaliteyi arttıracağı düşünülmektedir. Kılık Kıyafet Yönetmeliğinin toplumun genel beklentileri yönünde değiştirilmesi kişisel mutluluk ve toplumsal başarı için çok ciddi faydalar sağlayacaktır. Üst makamlara Kılık Kıyafet Yönetmeliğinin değiştirilerek belirsizliklerin ortadan kaldırılması ile ilgili resmi talepte bulunulması ve yönetmeliğin değişmesi durumunda kamu yönetiminde verimin ve performansın artacağı kanaatine varılmıştır” denildi.

Darıca Kaymakamlığı söz konusu rapor ve inceleme üzerine şikayet edilen personeller hakkında işlem yapılmasına gerek olmadığına hükmederken raporun mevzuat çalışmalarında kullanılması için Valilik kanalı ile bakanlığa iletilmek üzere resmi yazışmada bulunduğu öğrenildi.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18273 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.