Başkan Derici Uyardı, Durum Kötü, İflaslar Eşiğine Gelindi…

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası meclis Başkanı  Erol Derici,Türkiye’de Ekonominin iyiye gitmediğini ve bu gidişle  Sinop’ta bir çok esnafın ticarete veda edebileceğini ileri sürdü.

Derici,yaptığı yazılı açıklamada ;  “ Ülkemizde meydana gelen son ekonomik çalkantı ve döviz hareketlerinden sonra oluşan karamsar ortam zaten zor nefes alan Sinop’u daha çok etkiledi.Kriz nedeniyle önceleri sadece inşaat sektöründe görülen çöküntü, ilimizde esnafımızın siftahsız dükkan kapatmasıyla zirve yapmıştır.Bizzat yaptığım gezi ve ziyaretlerde Sinop esnaf ve tüccarının zor durumda olduğunu,borçlarını borçla kapattıklarını, bankalardan çıkamadıklarını, kazançlarının iyice yükselen faizlere yetmediğini tespit etmiş bulunmaktayım.

Esnaf ve tüccar kendi sorunlarıyla ilgilenen olmadığından bahisle, yerel ve ulusal medyada kendi sorunlarının dile getirilmesini istediler. Sinop ekonomisi turizm ve balık avcılığına bağlı olup, bu sektörler kısa süreli geçmektedir.Görünen o ki, bu kış ekonomik yönden ağır geçecek.Yarın nasıl geleceği belli değil.Borç çok,gelir yok, üstelik faizler el yakıp dükkan kapattırıyor. Şimdiden Sinop’un en işlek caddesinde bile kapanan dükkanlar var, hükümet bu faizleri acilen düşürmeli, tünelin ucu görünmüyor.Bu gidişle, yaza ne yazık ki epeyce esnaf ve tüccarımız ticarete veda edebilir.Benden hatırlatması “dedi.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18175 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.