Başkan ÇAKICI Tarihi kentsel birliği seyhan zirvesinin 15.yıl dönümüne katıldı…

beas2

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 15. Kuruluş Yıldönümü toplantısı, Seyhan Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’nin farklı noktalarından 220 belediye başkanı, bürokrat ve teknik personelin katılımıyla başladı. HiltonSA’da gerçekleştirilen açılış töreni, ev sahibi Başkan Karalar’ın sunumuyla başladı. Konuşmasına “Adana demek, Seyhan demektir” diyerek başlayan Başkan Karalar, “Kimi kaynaklara göre 4 bin, kimi kaynaklara göre 8 bin ve kimi uzmanlara göre 10 bin yıl geriye uzanan bir tarihin üzerinde yaşıyoruz. Seyhan’ın bu tarihsel geçmişinin ön plana çıkacağı çok önemli projelerin bir bölümünü başlattık, bir bölümüne başlamak üzereyiz. Adana’yı bir sonraki ziyaretinizde tüm kesimlerin dayanışması ile kentin tarih yüzünün daha kolay algılanabilir hale geldiğini rahatlıkla göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dört bir noktasından büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarını aynı anda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ve heyecanı dile getiren Belediye Başkanı Karalar, “Şimdi dünden daha iyi durumdayız. TKB-ÇEKÜL işbirliği ile hazırlanan Çukurova yol haritamız dayanışmaya dayalı geniş bakışa bir cevap olarak belirmişti. Burada da görüleceği gibi tarihin her döneminde farklı başlıklarda bir sürü değer bu coğrafyaya odaklanmakta, yeni çıkış noktaları belirgin hale gelmekteydi. Çünkü Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve diğer belediyeler, bu yol haritası içinde benzer ve farklı niteliklerle önemli bir varlığın sahibi gözükmektedir” diye konuştu.

Açılış törenine, Adana Valisi Mustafa Büyük, Osmaniye Valisi Kerem Al, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, CHP Adana Milletvekilleri Aydın Uslupehlivan, Zülfikar Tümer İnönü, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Fakıbaba, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinden il ve ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ile tarih ve restorasyon alanında uzman pek çok isim katıldı

beas3 beas5 beas1 beas4

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.