Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Son 14 yılda yakaladığımız başarıları, inanın mevcut sistem sayesinde değil, bu sisteme rağmen elde ettik.” dedi. Çeşitli programlara katılmak üzere Sinop’a gelen Özlü, Boyabat ilçesinde iş adamlarıyla bir araya geldi. Kalebağı Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Özlü, AK Parti hükümetlerinin ekonomi alanında temel ilkesinin reel sektörü güçlendirmek olduğunu söyledi. Bakan Özlü, 14 yıldır bu anlayışla hareke ettiklerini vurgulayarak, “Sizlerin önünüzdeki engelleri zorlukları kaldırdık.
El ele verdik, omuz omuza verdik ve bu ülkeye çok büyük başarılar yaşattık. Sizin bir sıkıntıda olduğunuzu gördüysek o sıkıntıyı aşmak için hemen müdahale ettik.” diye konuştu. Geçtiğimiz yılın sonlarında KOSGEB aracılığıyla 50 bin liralık faizsiz kredi uygulamasını başlandığını anımsatan Özlü, şu ifadeleri kullandı
“İlk etapta 15 bin kişinin yararlandığı bu destek programından daha fazla KOBİ’nin ve esnafın yararlanması için bu yıl çok daha yüksek bir bütçeyle bu desteği sürdüreceğiz. Neden böyle yaptık? Çünkü biz 15 bin KOBİ’ye destek verdik ama programa 250 bin KOBİ başvuru yaptı. 235 bin KOBİ’nin başvuru yapıp da destekten yararlanmamasına gönlümüz razı olamazdı ve olmadı.
Bu nedenle, ilave bütçeyle 2017’de de bir yılı ödemesiz olmak üzere toplam üç yıl vadeli faizsiz kredi desteğine devam edeceğiz.” – İstihdam seferberliği Özlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde bir istihdam seferberliği başlattıklarına işaret etti. Seferberlik kapsamında alınan kararla 2017 yılında işçi alımı yapan iş adamlarının çalışanlarına artık sadece maaş ödeyeceklerini anlatan Özlü, prim, fon ve vergi için devlete ödeyecekleri 773 liranın kendilerinden alınmayacağını dile getirdi.
Kamu ve özel sektör iş birliğinin muhteşem bir örneğinin daha ortaya konulacağından emin olduğunu aktaran Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “80 milyon vatandaşımızın hayalindeki Türkiye’yi inşa etmek için daha yoğun bir gayret içindeyiz. Eminim ki siyasi görüşü ne olursa olsun, her birimiz, daha güçlü bir ekonominin ve daha iyi bir demokrasinin hayalini kuruyoruz. Bu yolda ciddi bir mesafe de kaydettik. Ancak Türkiye’yi bu yoldan döndürmeye çalışıyorlar. Bizim bu yolda kalmamız, beka ve istikbal sorununu çözmemiz ve hayalini kurduğumuz ülkeyi inşa etmemiz için, çok daha iyi işleyen bir sisteme ihtiyacımız var.
Mevcut sistemin bizi taşıyabileceği seviyeye geldik. Hatta Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider sayesinde, mevcut sistemin bize çizdiği sınırların çok ama çok ötesine geçtik. Son 14 yılda yakaladığımız başarıları, inanın mevcut sistem sayesinde değil, bu sisteme rağmen elde ettik.” Özlü, 367 krizi veya kapatma davası gibi, yaşanan krizlerin bir çoğunun mevcut anayasadaki çarpık zihniyetten kaynaklandığını savunarak, Türkiye’nin, bu sistemle devam etmesi halinde benzer sorunları yine yaşayacağını belirtti. Mevcut sitemin Türkiye’ye patinaj yaptırdığını ifade eden Özlü, şunları kaydetti: “Bu sistemle devam eden Türkiye, mehter gibi, iki ileri bir geri gider. Allah korusun, geçmişte koalisyonlar nedeniyle ortaya çıkan krizler, yarın tekrar yaşanabilir. Bu nedenle, yürütmedeki iki başlılığa son vermeliyiz. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki ilişkileri muhakkak daha sağlıklı bir zemine oturtmalıyız. En büyük hata kişi odaklı düşünmek olur.
Çünkü bu değişiklik kişilerle ilgili bir değişiklik değildir. Mesele Türkiye’nin sistem sorunudur. Milletimiz aklıyla mevcut sistemin ileride yol açabileceği sıkıntıları görüyor. Bu nedenle, 16 Nisan’da milletimizin ‘evet’ diyeceğine tüm kalbimle inanıyorum.” Bakan Faruk Özlü, konuşmasının ardından iş adamlarının sorun ve taleplerini dinledi
lVitrinhaber Gazetesi
You really make it seem really easy together with your presentation however I find this
matter to be really something which I believe I might never understand.
It seems too complex and very broad for me. I am taking a look
forward to your next post, I’ll attempt to get the hold of it!
Lista escape roomów
Very interesting topic, thanks for putting up..
I couldn’t resist commenting. Well written!
Pretty! This was a really wonderful article. Many thanks for supplying this information.
An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he actually ordered me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your website.
You made some decent points there. I checked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.
I could not refrain from commenting. Perfectly written!
Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this page.
I’m more than happy to discover this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff in your web site.
Hi! I simply wish to give you a huge thumbs up for your great info you have got here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.
I like it when people come together and share views. Great website, continue the good work.
This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Kudos.
Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was really informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing.
Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this page.
Great blog you’ve got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!
A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this topic, it might not be a taboo matter but usually folks don’t discuss such issues. To the next! All the best.