Ayşe Şahinin Kaleminden ; Boyabat’ta Park Yasağının Getirdikleri…

 

ayşeİlçemizde bir uygulama başlatıldı. İlçemiz içinden geçen Adnan Menderes Bulvarı üzerine araç park edilmesi yasaklandı. Bu cadde ilçemizin ana caddesi ve sağlı sollu işyerlerinin bulunduğu caddedir. (Aslında ilçemizde mahalleler arasında araçla gidip gelinecek uzaklık yok.. Sağlıklı ve genç birisi normal tempoda yürüdüğünde 30-40 dakikada çarşıya en uzak mahalleden rahatlıkla gelebilir. Ama bizler maalesef ki yürümeğe pek üşengeciz.)

Park yasağı güzel bir uygulama da… Lakin, herhangi bir sıkıntıyı, yanlış olduğunu düşünülen bir işleyişi ya da bir sorunu ortadan kaldımak istendiğinde, bulunan çözüm, o sorunun göz önünden kaldırılmasından başka birşey değil. Yani maksat, sorunu ortadan kaldırmak değil, halının altına süpürmek…

DSCN7258

Kaymakamlık talimatı ile getirilen caddeye park etme yasağı sonrasında, bu caddeye park edenler, araçlarını en yakın sokak aralarına park etmeye başladılar. Ve bu da, bu sokaklarda top oynayan, koşan, evcilik oynayan çocukların oyun alanlarını kısıtladı.

Annelerde de “her an araba gelir gider” tedirginliği oluşturdu. Buna şahit olan biri olarak idarecilerden ve yöneticilerden isteğim şudur ki; bir soruna çözüm ararken veya bir proje geliştiriken lütfen o alanla sınırlı kalmayınız. Unutmayınız ki şehir bir bütündür. Gerek sosyolojik gerek doğal yapısına uygun olarak değişime müsade edeceğini akıldan çıkarmayınız. Bu iyileştirmelerin ne(re)lere fayda sağlayacağı ve yan etkisi olacağını da lütfen düşününüz.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18326 makale
Boyabat Gündemi

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.