Ayancık Kereste Fabrikası mecliste…

İYİ Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan, bir zamanlar bölgeye ve ülkeye önemli katkıları bulunan Ayancık Kereste Fabrikasının tekrar ayağa kaldırılması için meclise araştırma önergesi verdiklerini söyledi. 

Türkiye’nin ilk yabancı sermayeli şirketlerinden biri olarak 1929 yılında Sinop’un Ayancık ilçesinde faaliyete geçen, ancak 2002 yılında tamamen kapatılan Ayancık Kereste Fabrikasının tekrar hayat bulması için meclise önerge verildi. Çalıştığı dönemde Avrupa’nın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük ve en modern orman işletme tesisi olma özelliğine sahip olan fabrika Türkiye ormancılığının gelişmesinde adeta laboratuvar görevi üstlenmişti.

MECLİSE ÖNERGE VERDİK
İYİ Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan konuyla ilgili Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır aracılığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne araştırma önergesi verildiğini kaydetti. Şanlan, “Cumhuriyet’in ilk yıllarında sineması, hastanesi, hayvan hastanesi, tenis kortu, spor alanları bulunan kasaba, fabrika sayesinde Türkiye’de elektriğe en erken kavuşan yörelerden birisi olmuştur. İstihdam ve ekonomik refah sayesinde köy görümünden sanayi şehrine dönüşmüştür” dedi. 

YILLIK 420 MİLYON SICAK PARA
Sinop Şişe Cam fabrikası gibi, Ayancık Kereste Fabrikasının da aynı kaderi paylaştığına dikkat çeken Yılmaz Şanlan, “Fabrikaya ait olan arazi şuanda odun deposu olarak kullanılmaktadır. 
Ayancık Kereste Fabrikası KİT bünyesinde yada özel teşebbüs girişimleri ile faaliyete geçtiği takdirde ve tam teşekküllü çalıştığında Ayancık ilçemizde, tahmini 3 bin kişi istihdam edilecektir.  Sadece istihdamdan kaynaklı aylık 35 milyon, yıllık 420 milyon sıcak para Ayancık ilçemizin piyasasında olacaktır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında çalışmış bir fabrikanın faaliyete geçirilmesi imkansız değildir. 

FABRİKA HAYAT BULURSA GERİ GÖÇ SAĞLANIR
Buna bağlı olarak göç engellenecek, ilçemize geri dönüşler artacaktır. Ayrıca yüz ölçümüne göre Türkiye’nin en çok orman alanına sahip olan ilimizde, bu fabrikanın faaliyete geçmesi asla hayal değildir. Fabrika yerinin lokasyonu nedeniyle de deniz taşımacılığına uygun bir konumdadır. Sadece durumdan vazife çıkartıp vaziyet alacak kararlı idarecilere ve siyasilere ihtiyaç vardır. Biz kararlıyız, çözeriz.  Genel Başkan yardımcımız ve Sakarya Milletvekilimiz sayın Ümit Dikbayır beyin aracılığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne araştırma önergesi verdik” diye konuştu.

KAYNAK: VİTRİNHABER

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18195 makale
Boyabat Gündemi