Atatürk Devlet Hastanesinde ilk kez üst düzey Laparoskopik ameliyat yapıldı……

Sinop Kamu Hastanelerine bağlı Atatürk Devlet Hastanesinde ilk kez üst düzey Laparoskopik ameliyat yapıldı. Atatürk Devlet Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine karın bölgesinde müphem ağrı şikayetiyle başvuru yapan hastadan istenen karın tomografisi ile sağ böbrekte kitle tespit edilerek üroloji polikliniğine gönderiliyor. Uzman Doktorlarında tomografi sonuçlarını incelemesi üzerine hastadan MR isteniyor ve ortaya çıkan sonuçlarından böbrekte henüz başlangıç aşamasında olan tümör ile uyumlu kitle olduğunu teyit ediliyor.

Hastanın da ameliyatı kabul etmesi üzerine Üroloji Uzmanları Muharrem ÖZKAYA ve Mehmet CANİKLİOĞLU tarafından Sinop’ta ilk kez üst düzey Laparoskopik bir ameliyat gerçekleştirildi. Yapılan ameliyatın Sinop tarihinde ilk olduğuna ve robotik cerrahi hariç tutulacak olursa son model diyebileceğimiz bir operasyon olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Mehmet CANİKLİOĞLU şu ifadelere yer verdi; “Hastamız karın bölgesinde müphem ağrı ve şikayetler ile genel cerrahi polikliniğine başvurmuş. Hastadan istenen karın tomografisinde Genel Cerrahi Uzmanımız tarafından sağ böbrekte kitle tespit edilmiş ve üroloji polikliniğimize gönderilmiş.

Hastadan tanıyı netleştirmek için MR istedik ve sağ böbrekte henüz başlangıç aşamasında yakalanmış tümör ile uyumlu kitle olduğunu teyit ettik. Bu ebattaki böbrek tümörleri günümüzde laparoskopik olarak (yani kapalı yöntemle) ve böbreği almaksızın sadece kanser dokusunun çıkarılması şeklinde ameliyat edilmekte. Biz de hastamızla görüştük ve hastamız bizlere güvenerek başka bir sağlık tesisine sevk edilmek istemedi.

 

Uzm. Dr. Muharrem Özkaya ve ben ameliyata iki cerrah olarak girdik. Ameliyata dahil olan tüm ekibimizin de büyük fedakarlığı ile “Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi ameliyatını” başarı ile tamamladık. Böbreğin üstündeki tümörü çıkarmış olduk. Böylelikle böbreğin kalan kısmını da kurtarmış olduk. Ameliyat kapalı yapıldığı için iyileşme süreci de oldukça hızlı oldu. Hastamızı sağ salim evine gönderdik. Bundan sonraki süreçte de patoloji sonucuna göre ek tedavi gerekip gerekmediğinin takibi Sinop Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde yapılacaktır.

 

Söz konusu ameliyat bugün uluslararası kongrelerde ve bilimsel toplantılarda sunulmakta ve robotik cerrahi hariç tutulacak olursa son model diyebileceğimiz üst düzey bir ameliyattır. Ben ve ekibim bu ameliyatı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi tarihinde ilk kez gerçekleştirdiğimiz için oldukça gururluyuz.

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18375 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.