21 Mart’ta Sevgi İzi Projesi Farkındalık Yarattı, (Videolu Haber)

sevgi,

Sinop’ta ‘Sevgi İzi’ projesini hayata geçiren Elit Kuaför’de Güzellik Uzmanı olan Serhan Kebeli, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Özel Kardelen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Boyabat Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nden gelen 7 çocuğa dövme yapıldı. Projenin ay içerisinde 5 kişilik gruplar halinde öğrencilerin gelerek devam edeceği belirtildi.

Proje bugün Özel Kardelen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu ve Müdürü Fazıl Yayla ve Boyabat Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Rehber Öğretmeni Dilek Yayla’nın öncülüğünde gelen 7 öğrenciyle başladı.

Serhan Kebeli yaptığı açıklamasında;  “Zihinsel engelli, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan kişilerin aniden kaybolabildiğini biliyoruz. Bu sadece Türkiye´de değil tüm dünyada önemli bir sorun. Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin kendini ifade edemeyecek olması.

Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması. ‘Sevgi İzi’ adlı proje sayesinde zihinsel engelli, Alzheimer ve benzeri rahatsızlıkları bulunan ve kaybolma ihtimalleri yüksek olan kişilere daha çabuk ulaşılması sağlanıyor. Projeye göre, kaybolma ihtimali olan kişilerin koluna Sevgi İzini belirten bir şifreli rakam işleniyor. ´Sevgi İzi´ projesi sistemi çok basit uygulamalarla gerçekleşiyor. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla Elit Kuaför’de veya internet sitesine başvurup formu dolduracak. www.benibuldular.com adresinden alınan numara hastamızın koluna dövme olarak işlenecek.

Bu numara hastamızın güvencesi olacak, kayıp kişiyi sokakta gören vatandaşlar kolundaki dövme numarası ile herhangi bir güvenlik birimine gittiğinde sistem üzerinden derhal ailesine ulaşılacak. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında  bugün Boyabat’tan gelen öğrencilere ücretsiz olarak dövmelerini uyguladık. Projemiz bu ay içerisinde devam edecek. Sinop il ve ilçelerdeki bu durumdaki herkesi bekliyoruz.” dedi.

Video Haber İzle

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18401 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.