1 Haftada 309 İshal Vakası…

Sinop İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Yalçın Atlı, Sinop’ta son bir haftada Atatürk Devlet Hastanesi acil servislerine ishal, karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri ile 309 başvuru yapıldığını söyledi.

Başvurularla ilgili açıklamada bulunan Sinop İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Yalçın Atlı, Sinop  genelinde mahalle ve köylerde vakaların dağılımına bakıldığında bir odaklanma bulunmadığını belirtti.

Vakalarımızın yaş grafiklerine bakıldığında 0-4 yaş, 65 + yaş üstü Akut Gastro Enterit vakaların toplam vakaların yüzde 20.3’ünü oluşturduğunu hatırlatan Atlı sözlerini şöyle sürdürdü; “5-12 yaş arasındaki çocuklarda tüm vakalar içerisinde % 20’lik kısmını oluşturmaktadır.
Vakaların arttığı dönemlerde akut gastroenterit tanısına bağlı hastaneye yatış olmamış hastalar reçete edilerek ve acil servis müşahede tedavi edilerek taburcu edilmiştir. Vaka sayılarının geçen senenin aynı dönemi ile uyumlu olduğu görülmüştür.

VAKALARIN YÜKSELME NEDENİ
İlimizde zaman zaman kritik sınır aşılmadan bir miktar vaka sayılarındaki yükselmenin nedeni Turizm ve Bayram ziyaretlerine bağlı dönemsel nüfus artışı, yüzme sularındaki dönem dönem oluşabilen kirlilik ve aynı dönemde artışa geçen covid vakalarının acil servise akut gastroenterit ile benzer şikayet ile başvurmasıdır”.

Share
Boyabat Gündemi hakkında 18262 makale
Boyabat Gündemi

1 geri izleme / bildirim

  1. 1americanism

Yorumlar kapatıldı.