Yağan Kar Saman Fiyatlarını İki Katına Çıkardı…

yagan-kar-saman-fiyatlarini-iki-katina-cikard-7931240_x_o

Kış aylarının gelmesi ve kar yağması ile birlikte hayvanların ahırlara çekilmesi saman fiyatlarını artırdı. Yaz aylarında tonu 150-160 lira arasında satılan saman fiyatlarının 400 liraya kadar ulaşması saman üreticilerini sevindirirken besicileri üzdü.

Yaz mevsiminde rağbet görmeyen kuru saman, kar yağması ile birlikte değer kazandı. Havza’da saman deposu sahipleri artışın geçen yıllara göre bu yıl daha çok saman yapılmasından dolayı fiyatların düşük kaldığını ve maliyetlerin karşılanamadığını belirtti. Ayrıca samancılar, fiyat artışlarında hasat zamanının sona ermesi ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin kış gelmeden ahırlarına saman alma taleplerinin artması sonucu yaşandığına dikkat çekti.

Samancı Arif Acar, kar yağması ile birlikte yükselen fiyatların gayet güzel olduğunu, tonda en fazla 50 lira artış olmasını beklerken 2 katına çıkmasının üreticiyi sevindirdiğini söyledi. Avar, şunları kaydetti: “Bu yıl hasat dönemi buğday rekoltesi iyi idi. Buna bağlı olarak samanda piyasada çok oldu ve saman maliyeti yüksek olduğundan çiftçi fazla saman yapmadı. Kurban Bayramı‘ndan önceki fiyatlarımız 150 ila 160 lira civarında idi, bu sezon başında doğu samanının piyasaya ucuz sürülmesi dolayısıyla bizim saman yapmamamıza engel oldu. Şu an doğuda da saman fiyatları arttı.

Doğuda 70 lira olan patoz samanın fiyatı şu an 230 ila 240 lira civarında. Bu sezon başında olsaydı saman fiyatlarında böyle bir hareketlilik olmazdı. Bölgemizde işçilik ve mazot fiyatları yüksek olduğu için çiftçimiz bu yıl maliyetini kurtarmadığı için saman yapmadı. Böyle olunca da piyasada saman sıkıntısı doğdu, önümüzde 4-5 ay gibi bir zamanımız var eğer Allah’tan çok büyük bir kar yağışı olmazsa bu fiyatların daha fazla artmayacağını düşünüyoruz. Fakat yurt dışından ülkemize büyük bir hayvan girişi olursa fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz. 2012 yılındaki gibi bin liraya yakın bir fiyata yükseleceği buğdayın iki katı fiyatında alım satım olacağını düşünmüyoruz. Biz hem alıcıyı hem satıcıyı düşünüyoruz. Saman piyasasını arz ve talep belirlemektedir.”

Havza’da şu an toz patoz samanı 300 liradan alınıp 400 liraya, balya saman 250 liradan alınıp 350 liraya satılıyor. Bu fiyatlar sezon başında 150 ile 160 lira arasında değişiyordu.

 

Boyabat Gündemi hakkında 18421 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.