Vekil Karadeniz’den Başbakan’a ‘Örtülü’ Sorusu……

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yazılı yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek, örtülü ödenekteki artışın nedenini sordu.

 

Örtülü ödenek harcamalarının 2017 yılının ilk iki ayında rekor kırdığını belirten CHP Milletvekili Barış Karadeniz, soru önergesinde örtülü ödeneğin 5018 Sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu 24’üncü maddesi ile düzenlendiğini, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ailelerinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin idare, propaganda ve seçim ihtiyaçlarında kullanamayacağını hatırlattı.

 

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı bütçe giderleri içerisindeki örtülü ödeneğin Ocak ayında 163 milyon 866 bin lira olarak açıkladığını, Şubat ayında ise örtülü ödeneğin yüzde 72 artışla 282.3 milyon liraya çıktığına dikkat çeken Karadeniz Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlığın kullanımında olan ve nereye harcandığı açıklanmayan “örtülü ödenek” harcama kalemine dahil olan giderler nelerdir? Örtülü ödeneğin ne kadarını Başbakanlık ne kadarını Cumhurbaşkanlığı kullanmıştır? Referandum öncesinde örtülü ödenek artışın gerekçesi ve açıklaması nedir?

Bütçeden hava taşıtı kiralaması için ocak ayında hiç harcama yapılmazken, şubat ayında neden 5.1 milyon lira harcanmıştır? ‘Örtülü ödenek, seçim rüşveti olarak kullanılıyor’ iddiası doğru mudur?”

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17618 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.