Vekil Barış Karadeniz ; Emekliye 2 Maaş İkramiye Verecek misiniz Vermeyecek misiniz?….

CHP’li Barış Karadeniz’den Başbakan Yıldırım’a: Emekliye 2 Maaş İkramiye Verecek misiniz Vermeyecek misiniz?

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, emekliye 2 maaş ikramiye verilip verilmeyeceğini Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Karadeniz, AKP hükümetinin “Emeklilerimizin gelir seviyesini alacağımız tedbirlerle yükseltmeye devam edeceğiz” sözünü verdiğini hatırlattı ve “Emeklimizin alacağı zamlar, promosyonlar daha cebine girmeden eriyor. Emeklimizin alım gücü sürekli düşüyor. CHP’den kopya çeken AKP, emeklimizi kandırmaktan derhal vazgeçmelidir” dedi.

Barış Karadeniz, emeklinin sorunlarını bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Karadeniz, “Genel Başkanı olduğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi, ülkenin temel sorunları konusunda, yaratıcı, umut veren, sonuç alıcı politikalar üretemediği için 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Genel Seçim için yürüttüğü kampanyada, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri kampanyasında ülkenin temel sorunlarına çözüm üreten, halka umut veren, yaratıcı ve sonuç alıcı çözümlerini taklit etmiştir. Bu anlamda, CHP’nin taklit edilen en somut çözümü asgari ücrettir. Bununla birlikte partimiz CHP emeklilerimize dini bayramlarımızda 2 maaş ikramiye verileceğini açıklamıştır” dedi.

Karadeniz, Başbakan’a şu soruları sordu:

Emekliye 2 Maaş İkramiye Verecek misiniz?

  • Mensubu bulunduğunuz partiniz 1 Kasım genel seçimleri seçim bildirgesinde tüm emeklilere yılda 1.200 TL, yani ayda 100 TL vereceğini taahhüt etti. Başka bir söylemle emeklilere yılda 1 maaş ikramiye vereceğinizi açıkladınız. Hükümetiniz, 2017 yılında ve daha sonraki yıllarda emeklilerimize dini bayramlarda 2 maaş ikramiye verecek misiniz vermeyecek misiniz?
  • Ocak 2016 itibariyle emekliler 100 liralık seyyanen zam, ayrıca yüzde 3.86 oranında enflasyon artışı almışlardı. Buna ek olarak temmuzda da yüzde 3.63 oranında bir artış daha yapılmıştı. Bu 3 artışın tamamı 2016 yılında emeklilerimize ve emekli olacak herkese uygulandı. Bu uygulamayı tüm emeklilerimize ve emekli olanlara 2017 yılında da uygulayacak mısınız?

Maaş Artışları Adil Değil, Adaleti Sağlayacak Mısınız?

  • 2017 yılı birinci 6 ayında uygulanacak maaş artışları yaşam mücadelesi altında giderek ezilen emeklilerimizi mağdur etmektedir. TÜİK’in enflasyon hesabına göre hesaplanan maaş artışları emeklilerin yaşam standardına uymadığı için hayatlarında hiç olmayan tüketim kalemleri ile hesaplanan enflasyon rakamı ve dolayısıyla maaş artışları adil değildir. Bu adaletsizliği gidermek için talimat verecek misiniz?

Muayene Ücreti, İlaç Katkı Bedeli, İlave Ücretleri Kaldıracak Mısınız?

  • Emekliler “muayene ücreti”, “ilaç katkı bedeli” ve “ilave ücret” adı altındaki ödemeler nedeniyle mağdurlar. 11 milyon emeklimizin bu mağduriyetini gidermek için hangi çalışmayı yaptınız?

İntibak Ne Oldu?

  • Emekliler arasındaki farklılıkların acilen giderilmesi gerekmektedir. 2000 yılı öncesi emeklilerimiz için intibak hayata geçmiş olmasına rağmen sonrası yıllar için de adaletsizliği ortadan kaldıracak kalıcı bir intibak düzenlemesi yapmayı planlıyor musunuz?

Zamlar Emeklinin Cebine Girmeden Eriyor. Hani Söz Verdiğiniz Tedbirler?

  • 1 Kasım genel seçimlerinde “Emeklilerimizin gelir seviyesini alacağımız tedbirlerle yükseltmeye devam edeceğiz” dediniz. Fakat, emeklilerimizin geliri her geçen gün azalıp, alacakları söylenen zam ya da promosyonlar daha ceplerine girmeden eriyor. Alım güçleri sürekli düşüyor. Emeklilerimiz için hangi tedbirleri alacaksınız?

 

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 17060 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.