Vali Çetinkaya, ‘Adli İşlemler Başlatıldı’…….

valii

 

Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, vatandaş tepkisi tarafından iptal edilen “Bu zamanın sabrı” konulu konferans hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

Çetinkaya açıklamasında, “İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Sinop Şubesi 12/05/2016 günü 20.30 ile 22.30 saatleri arası Atatürk Kapalı Spor Salonunda İlahiyatçı Yazar Nurettin Yıldız tarafından  ‘Bu zamanın sabrı’ konulu konferans verileceğini bildirilmiş ve bildirim üzerine konferansla ilgili gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır.

 

 

12.05.2016 günü saat 18.40 da Nurettin Yıldız‘ı  protesto etmek amacıyla İlimiz Uğur Mumcu Meydanında Sinop Barış ve Demokrasi Platformu organizesinde  bir basın açıklaması yapılmış ve açıklama sonrası grup Dr. Ahmet Örs caddesi üzerinden Atatürk Kapalı Spor Salonuna, yolu trafiğe kapatarak yürümüştür. Yürüyüş sırasında Atatürk Kapalı Spor Salonu yakınında oluşturulan kapama noktasına gelindiğinde, Polis bariyerlerini aşarak Atatürk Kapalı Spor Salonuna yönelmişler ancak giriş merdivenlerinde polisce durdurulmuşlardır.

 

 

Bu durum üzerine İl Emniyet Müdürümüz hemen olay yerine gitmiş ve bu şekildeki bir protestonun hukuksuz olduğu ve bir an önce dağılmaları konusunda kendileri ile görüşme yapılmış, görüşmeler devam ederken saat 20:00 civarı, konferans başlamadan yarım saat önce organizasyonla ilgili salon kiralama işlemini yapan İHH Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Bekir Öğün salon kiralama işlemi yapan kamu görevlimizi arayarak konferans programını iptal ettiklerini bildirmişlerdir. Konferansın iptal olduğunu öğrenen gerek dinleyici grup gerekse protestocu grup bir sürelik bekleyişin ardından olaysız bir şekilde kendiliğinden dağılmışlardır.

 

İHH genel merkezi tarafından konferansın iptal edilmesinin ardından Ayancık İlçesinden Sinop’a hareket halinde olan konuşmacı iptal kararı sonrası Sinop’a hiç girmeden doğrudan Samsundaki uçuşu için Samsun İline hareket etmişlerdir.

 

 

Uğur Mumcu Meydanındaki basın açıklamasından sonra Atatürk Spor Salonuna kadar olan yolu kapatarak yürüyüş yapan gruplarla ilgili 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve ayrıca Atatürk Kapalı Spor Salonu önünde Emniyet tedbiri alan polislere yönelik davranışlarıyla ilgili Polise Direnme ve Kasten Yaralama olaylarından adli işlem başlatılmıştır.

 

Söz konusu organizasyon İHH Sinop Şubesinin bir organizasyonu olup, organizasyonla ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ilişkisi ücreti mukabili Atatürk Kapalı Spor Salonunun kiralanmasından ibaret olup, İl Müftülüğünün ilişkisinin düzenleme komitesinin, Müftülüğümüzün ilahi grubunun da konferans öncesi ilahileriyle programa katılması talebi ile ilgilidir.” denildi.

 

 

Share
Boyabat Gündemi hakkında 16855 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.