Üniversiteli gençler camide buluştu..

universiteli_gencler_camide_bulustu_h11992
Sinop Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler Alaaddin Keykubat Camiinde düzenlenen programda bir araya geldi.

 

İl Müftülüğü tarafından düzenlenen programa, İl Müftüsü Mustafa Erkan, Din Hizmetleri ve Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Konukçu, Alaiye Yurt Müdürü Mustafa Çuhadar ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.
Program İl Müftüsü Mustafa Erkan’ın akşam namazı kıldırmasının akabinde Alaaddin Camii görevlileri tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından okunan ilahi ve kasidelerle başladı.
Gençlere hitap eden Din Hizmetleri ve eğitim Şube Müdürü Hüseyin Konukçu camilerin öneminden bahsetti. Konukçu; “Cami Toplayıcı ve birleştirici demektir. Yeryüzündeki bütün camiler insanların toplanarak huzuru bulduğu, beraberliğin hazzını doya doya ibadetle yaşadığı yerlerdir” dedi. Camilerin en parlak süsü ve ziynetinin ise gençler olduğunu söyleyen Din Hizmetleri ve eğitim Şube Müdürü Hüseyin Konukçu gençlik döneminin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Konukçu; “Yüce Allah’ın en güzel surette yarattığı insanın en verimli olduğu dönem gençlik çağıdır. Gençlik çağı, Yüce Allah’ın bizlere bahşettiği en büyük nimetlerden biridir. Bu nedenle kıymeti iyi bilinmelidir. Gençliğin değerinin bilinmesi, her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, Allah’a karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmek, ailesi ve ülkesine karşı sorumlulukları yerine getirmekle mümkün olur. Hem dünya, hem de ahiret mutluluğunu kazanmak isteyen gençler, ömrünün en verimli çağını boş ve faydasız şeylerle heba etmemeli, bu fırsatın bir gün elden gideceğini düşünerek kendisi, ailesi ve milleti için hayırlı ve faydalı şeyler yaparak en iyi şekilde değerlendirmelidir” diye konuştu.
Camilerin müminleri Allah’ın birliği etrafında toplayan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekişmesini sağlayan ibadet mekânları olduğunun altını çizen Din Hizmetleri ve eğitim Şube Müdürü Hüseyin Konukçu; “Dil, renk, ırk ve kültür farkı gözetilmeksizin milyonlarca insan, her gün camilere gider ve omuz omuza saf tutar, ibadet eder ve huzur bulurlar. Camiler; İslam tarihi boyunca sadece Müslümanlar için değil, bütün insanlık için önemli hizmetler görmüş; insanlara barış, huzur ve güven telkin etmiş; asırlarca ilim, bilim ve ilerlemenin mektebi, birlik ve beraberliğin merkezi olmuştur. Gençlerle  birlikte burada bulunan katılımcılara ve bu programı düzenleyen görevlimize teşekkür ediyorum” dedi.
Yoğun katılımla gerçekleştirilen program, Yatsı Namazını müteakip Alaiye öğrenci yurdu öğrencilerinin aşure ikramı ile sona erdi.
Share
Boyabat Gündemi hakkında 17856 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.