Üniversite Öğrencilerine Askıda Çay…

universite-ogrencilerine-askida-cay

Askıda çay uygulamasını başlatan Tini Mini Cafe işletmecisi Berrin Oktay, öğrenciler için bu uygulamayı kendi işletmesinde uyguluyor. Öğrenciler için günde yaklaşık 20-30 adet bedava çayın askıda hazır bulunduğunu, halkın da buna destek verdiğini söylüyor

Oktay, “Çayla başladım önümüzdeki günlerde çorba ile devam edeceğim. Öncelikle geleneksel mısır çorbası ile başlayacağız. Avrupa’da çok yaygın bu uygulama. Sinop’ta da bunu hayata geçirdik. Türkiye’de de bu uygulama bazı illerde yaygın, özellikle askıda ekmek bizde çeşitlendirelim istedik” dedi.

 

Askıda olayının çıkış hikayesi, Venedik’in kenar mahallelerinden birinde geçiyor. Cafe bardan içeri giren müşterilerden biri, barmene “Due Caffee, uno sospeso” (İki kahve biri askıda) diyor, iki kahve parası verip, bir kahve içip gidiyor. Barmende duvar üzerine asılı duran çiviye bir küçük kağıt asıyor. Cafeye gelen iki müşteri “trio caffee, uno sospeso” (üç kahve, biri askıda) diyor, üç kahve parası verip iki kahve içip gidiyorlar.

Barmen “askı” ya yine bir küçük kağıt asıyor. Bir süre sonra Cafeye, üstü başı biraz eksi püskü, belli ki yoksul bir kişi giriyor ve barmene “uno caffee sospeso” (askıdan bir kahve) diyor. Barmen hemen bir kahve hazırlıyor ve yeni müşterinin önüne koyuyor. Yoksul kişi kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıkıp gidiyor. Barmende askıya taktığı kağıtlardan birini indiriyor. Yardım edenle yardım alan birbirini hiç görmüyor, kimse kimseye gösteriş yapmıyor.

 

Boyabat Gündemi hakkında 18411 makale
Boyabat Gündemi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.